Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. januára 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruský minister: Plynovod Turecký prúd by mal zvýšiť energetickú bezpečnosť Európy

„Očakávame, že (plynovod) sa zrealizuje a prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Európy,“ povedal Lavrov s tým, že európskym krajinám už nebudú hroziť riziká v dôsledku problematických tranzitných štátov.

V súvislosti s plynovodom Južný prúd uviedol, že tento projekt je už ukončený. Ako dodal, Rusko si v rámci spomínaného projektu nemohlo ďalej plniť svoje záväzky, keď od európskych partnerov počúvalo väčšinou len sľuby. „Navrhli sme alternatívny projekt, takzvaný Turecký prúd. Ten už vyvolal v Európe nemalý záujem,“ povedal Lavrov, pričom dodal, že v súčasnosti už v tejto veci prebiehajú rozhovory.

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom decembra minulého roka oznámil, že výstavbu plynovodu Južný prúd, ktorý mal dodávať ruský plyn do južnej a strednej Európy popod Čierne more, Moskva ukončila. Ako dôvod uviedol nekonštruktívny prístup Európskej únie (EÚ) k tomuto projektu, ktorého súčasťou bolo rozhodnutie Bulharska zastaviť výstavbu časti plynovodu na svojom území. Prvé dodávky plynu prostredníctvom zmieneného plynovodu pritom mala Európa začať dostávať koncom roka 2015.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.