Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruský Gazprom zvýšil produkciu plynu za päť mesiacov takmer o 16 %

Azprom uviedol, že od januára do konca mája dosiahla jeho produkcia plynu 198,5 miliardy m3. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to znamená rast o 15,7 %. To naznačuje zrýchľovanie tempa rastu produkcie. V období január až apríl totiž firma vyťažila 162,6 miliardy m3 plynu, čo medziročne znamená rast zhruba o 13 %.

Pred približne dvomi týždňami preto Gazprom oznámil, že tohtoročné produkčné plány upravuje smerom nahor. Dôvodom je vysoký dopyt v Európe. Spoločnosť oznámila, že jej produkcia by mala podľa novej prognózy dosiahnuť tento rok 442,3 miliardy m3. V porovnaní s minulým rokom, keď Gazprom vyťažil 419,1 miliardy m3, to predstavuje rast o 5,5 %. Ešte koncom apríla pritom zástupcovia Gazpromu predpokladali zvýšenie produkcie o 2,7 % na 430,44 miliardy m3.

Rast dopytu zo strany Európy potvrdil aj šéf Gazpromu Alexej Miller. Minulý týždeň na ekonomickom fóre v Petrohrade uviedol, že Gazprom za obdobie január až koniec mája zvýšil vývoz plynu do Európy o 13,3 %.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.