Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ruský Gazprom odložil termín dokončenia plynovodu do Číny

Zdroje Reuters minulý mesiac uviedli, že projekt by mohol byť odložený, kým Rusko nedokončí menej ambiciózny plán s názvom Altaj na dodávky plynu zo súčasných polí na západ Číny. Prepravovať by ho mal plynovod ležiaci o tisíce kilometrov ďalej smerom na západ.

Gazprom v dnešnom investičnom pláne pro tento rok uviedol, že do projektu Sila Sibíri mieni v roku 2015 investovať 30 miliárd rubľov. Celkové investičné výdavky majú tento rok dosiahnuť 840 miliárd rubľov.

Najväčší podiel investícií – 278 miliárd rubľov – Gazprom vyhradil na rozšírenie domácej plynovodnej siete pre účely projektu South Stream, ktorý mal prepravovať ruský plyn cez Čierne more do Bulharska a ďalej do Európy. Ten ale Moskva v decembri zrušila a namiesto neho teraz presadzuje alternatívny projekt do Turecka.

Plán masívneho zvýšenia exportu plynu do Číny má znížiť závislosť Ruska na Európe ako hlavnom odberateľovi ruského plynu. Nedávny pokles svetových cien energetických surovín ale podkopal ekonomické dôvody pro túto investíciu. Cena za plyn pre Čínu bude zrejme naviazaná na svetové ceny ropy, ktoré od minulého leta klesli na polovicu.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.