Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
18. mája 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusku kvôli zásahom vlády hrozí opäť nedostatok benzínu

Ruský úrad pre bezpečnosť dopravy v reakcii na sériu nehôd 5. mája zakázal používať železničné vagóny určené na prepravu ľahkých ropných produktov k dopravovaniu ropy a ťažkých vykurovacích olejov. Analytici odhadujú, že to môže viesť k prepadu spracovania ropy o štvrtinu alebo viac.

Môže sa tak opakovať minuloročný nedostatok palív v niektorých oblastiach, ktorý vyvolalo nariadenie premiéra Vladimíra Putina znížiť maloobchodné ceny benzínu. Ten podnietil ropné spoločnosti k zvýšeniu vývozu.

Stredne veľká ropná rafinéria Orskněftěorgsintěz v Orenburskej oblasti uviedla, že jej dodávky ropy sa prepadli na takmer polovicu. „Budeme schopní fungovať v tomto režime desať dní. Dúfam, že do tej doby sa situácia vyrieši,“ povedal zástupca firmy. Rafinéria v Chabarovsku na Ďalekom východe už obmedzila výkon na polovicu.

Hovorca najväčšej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť povedal, že jeho podnik už písomne požiadal úradujúceho ministra dopravy Igora Levitina, aby platnosť nariadenia odložil do 1. augusta. Znepokojenie nad zákazom vyjadrili podľa denníka Vedomosti aj ďalšie veľké spoločnosti Lukoil, Gazpromněfť, TNK-BP, ktorá je tretím najväčším ťažiarom v krajine, dokonca pohrozila, že by mohla obmedziť svoju produkciu.

Ruské rafinérie spracovali v prvom štvrťroku 65,6 milióna ton ropy, čo predstavuje 5,3 milióna barelov denne, čo je asi polovica celkovej ruskej ťažby. Vyrobili 9,4 miliónov ton benzínu, 17,4 miliónov ton nafty a 19,3 miliónov ton vykurovacích olejov.

Podľa expertov môže zákaz znamenať stratu 25-30 percent tejto produkcie a dotkne sa to predovšetkým vzdialených oblastí, kde sa rafinérie spoliehajú práve na dopravu ropy po železnici. Európskych častí Ruska, kde sú rafinérie napojené na systém ropovodov, by sa to dotknúť nemalo, rovnako ako vývozu do Európy.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.