Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko znižuje dodávky plynu pre Bielorusko

Ruský plynový monopol Gazprom už „priškrtil” 30 % dodávok zemného plynu do Bieloruska. Ruský prezident pohrozil, že ak krajina urýchlene nevyrovná svoje podlžností, odstavia až 85 % všetkých dodávok. Plynová kríza v Európe podľa odborníkov nehrozí.

Bielorusko už prišlo v pondelok so zmierlivejším tónom. Námestník bieloruského premiéra prisľúbil platby do dvoch týždňov. „Zaplatíme, možno nie dnes, ale v priebehu dvoch týždňov nájdeme nejakú možnosť. Požičiame si, ale zaplatíme,“ vyhlásil Vladimir Semashko.

Bielorusko prišlo v nedeľu s tvrdením, že obe krajiny si dlhujú navzájom. Moskva vraj dlhuje Minsku až 200 mil. dolárov za tranzit energetických surovín., informuje Reuters. Suma by tak prevyšovala 192 mil. dolárov, ktoré požaduje štátny monopol Ruska. Zástupcovia Gazpromu existenciu dlhu nevyvrátili, ale podľa nich ide o sedemkrát nižšiu cenu ako uvádza Bielorusko.

Gazprom tento rok neúčtuje Bielorusku zvýhodnené ceny ako tomu bolo v minulosti. V prvom kvartáli mal Minsk platiť 169,2 dolárov za 1000 m3 zemného plynu, v druhom kvartáli je cena 185 dolárov. Ako informuje Reuters, Bielorusko napriek tomu platilo len 150 dolárov. Pri tomto trende by sa bieloruský dlh mohol vyšplhať na viac než 500 mil. dolárov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.