Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. apríla 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko žiada od Ukrajiny doplatky za plyn vo výške 11,4 miliardy USD

Ukrajina tak údajne dlhuje Gazpromu za nedobratý plyn až 18,4 miliardy USD. Ruský monopolný vývozca energií totiž v rámci dlhodobých kontraktov uplatňuje tzv. politiku take-or-pay, teda „ber alebo plať“. Požaduje od klientov, aby mu zaplatili za objem plynu uvedený v zmluve, aj keď toľko suroviny neodobrali, či už pre miernu zimu, alebo nižšiu spotrebu v dôsledku poklesu priemyselnej výroby. Moskva pred rokovaniami s Ukrajinou a Európskou úniou (EÚ) o plyne chce, aby Kyjev zaplatil aj všetok neodobratý plyn od roku 2009, keď obe strany uzavreli dlhodobý kontrakt, na ktorý sa teraz Gazprom odvoláva.

Ukrajina sa medzitým snaží zabezpečiť si alternatívne dodávky energií a znížiť svoju závislosť od ich dovozu z Ruska. Obviňuje tiež ruského prezidenta Vladimira Putina, že zneužíva export energetických surovín ako politický nástroj.

Ukrajina dováža zhruba 50 % plynu pre svoju spotrebu z Ruska a je dôležitou tranzitnou krajinou aj pre prepravu komodity do Európy. Presnejšie, Rusko dodáva cez ukrajinskú vetvu plynovodu Európe približne 15 % z jej ročnej spotreby plynu. Energie sú tak kľúčovým faktorom, ktorý ovplyvňuje krízu na Ukrajine aj postup Európy proti Rusku za anexiu Krymu.

„Rusko tak zjavne zvyšuje napätie pred rokovaniami Ukrajiny s EÚ,“ uviedol Bohdan Sokolovskij, energetický poradca bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka. „Podľa kontraktu má Gazprom skutočne právo požadovať 11,4 miliardy USD. Druhá vec je, že tento kontrakt nie je férový,“ dodal.

V Bratislave budú dnes rokovať predstavitelia EÚ, Slovenska a Ukrajiny o možnostiach reverzných dodávok plynu pre Ukrajinu. Presnejšie, trojstranné rokovanie medzi eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom, ministrom hospodárstva SR Tomášom Malatinským a ministrom energetiky a uhoľného priemyslu Ukrajiny Jurijom Prodanom sa začnú dnes o 15.00 hodine. Termín ďalších rokovaní, na ktorých by sa zúčastnilo aj Rusko, nebol zatiaľ stanovený,

Gazprom a Naftogaz podpísali v roku 2009 kontrakt o dodávkach plynu, ktorý ukončil spor medzi Ruskom a Ukrajinou o cenu komodity. Moskva totiž začiatkom roka 2009 uprostred zimnej vykurovacej sezóny na zhruba dva týždne zastavila transport plynu cez Ukrajinu, čo vážne zasiahlo aj ostatných európskych odberateľov.

Podľa tejto dohody je Naftogaz povinný zaplatiť Gazpromu za minimálne 41,6 miliardy kubických metrov (m3) plynu ročne, bez ohľadu na to, či celý objem odoberie, alebo nie. Naftogaz vlani doviezol z Ruska 12,9 miliardy m3 plynu.

Vlani v januári poslal Gazprom Ukrajine faktúru vo výške 7 miliárd USD za plyn, ktorý neodobrala. Kyjev tento účet stále nezaplatil. Zvrhnutý prezident Viktor Janukovyč sa medzitým v decembri 2013 dohodol s Moskvou, že výmenou za nepodpísanie asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ, poskytne Rusko Kyjevu zľavu na plyn. Práve rozhodnutie nepodpísať dohodu s úniou vyvolalo na Ukrajine masové protesty, ktoré viedli k zvrhnutiu Janukovyča.

Rusko tvrdí, že v uplynulých štyroch rokoch poskytlo Ukrajine finančnú pomoc v celkovej výške 35,4 miliardy USD. Táto suma zahŕňa zľavu na plyn v hodnote 17 miliárd USD a požadované doplatky za neodobratý plyn v celkovej výške 18,4 miliardy USD (7 plus 11,4 miliardy USD). Ukrajina ale doteraz Moskve nezaplatila, uviedol prezident Putin v liste, ktorý poslal tento mesiac lídrom 18 európskych štátov vrátane Slovenska.

Do dnešného dňa pritom Rusko žiadalo od Ukrajiny, aby mu zaplatila vyše 2,2 miliardy USD za dodávky plynu v 1. kvartáli tohto roka. Moskva pohrozila Kyjevu, že ak túto faktúru do mesiaca neuhradí, ďalší plyn dostane len, ak zaň zaplatí vopred.

(1 EUR = 1,3834 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.