Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline_PL
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/The U.S. National Archives (licencia Creative Commons)
11. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko žiada daňové úľavy pre ropovod Samsun-Ceyhan

Rusko žiada pre turecký ropovod Samsun-Ceyhan zvýhodnený daňový režim, informuje Ria Novosti. „Konkrétne je nevyhnutné, aby Turecko poskytlo daňové privilégiá. Boli by zárukou, že colné poplatky za ropný transport budú konkurencieschopné s ostatnými clami v úžinách Čierneho mora,” doplnil Nikolaj Tokarev, hlava spoločnosti Transnefť.

Ankara momentálne zvažuje návrh Ruska, ktoré sa podieľa na výstavbe ropovodu. Podľa Tokareva vyjadrili tureckí predstavitelia predbežný súhlas s navrhovanou zmluvou a ochotu dohodnúť sa na jej podmienkach. „Zobrali si však nejaký čas na lepšie posúdenie našich návrhov,“ skonštatoval šéf ropovodného giganta z Ruska.

V septembri 2010 označili predstavitelia Transnefť pôvodné podmienky zmluvy z pohľadu Moskvy ako veľmi nevýhodné. Krátko na to vypracovali nový návrh, ktorým by sa znížil objem ruských ropných dodávok na 25 mil. ton z pôvodnej kapacity 60-70 mil. ton.

Zmluva o výstavbe ropovodného spojenia Samsun-Ceyhan sa podpísala v roku 2009. Signatármi dokumentu sú ruský štátny Rosnefť, ropovodný monopol Transnefť, lodná spoločnosť Sovbcomflot, turecká skupina Calik a taliansky energetický podnik Eni.

Ropovod má slúžiť na prepravu ropy z tureckého prístavu Samsun v Čiernom mori do stredomorského prístavu Ceyhan.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.