Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alexander Novak s vlajkou EU - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ruský minister pre energetiku Alexander Novak
18. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Novak: Rusko nemieni v zime obmedzovať plyn pre Európu

Ruský minister pre energetiku Alexander Novak v rozhovore pre rakúske noviny Die Presse vylúčil, že by túto zimu obmedzil vývoz plynu do Európy, aby zabránil jeho reexportu na Ukrajinu, kam už od polovice júna Gazprom plyn nedodáva.

Slovensko, Poľsko, Rakúsko i Rumunsko v uplynulých dňoch zaznamenali pokles dodávok plynu z Ruska. V prípade SPP sa pohyboval od 10 až do 25 %, v prípade poľskej plynárenskej spoločnosti PGNiG až do výšky 45 %.

Odborníci z EÚ a Európska komisia v utorok mimoriadne rokovali o úrovni a zabezpečení dodávok plynu do EÚ. Podľa zdroja agentúry Reuters európski predstavitelia skonštatovali, že Gazprom síce upravuje objemy dodávok, ale v rámci limitov zakotvených v kontraktoch.

Podľa šéfa Gazpromu Alexeja Millera sa nižšie dodávky týkajú tzv. dodatočných objemov, o ktoré zákazníci z Európy požiadali.

Reverz do zásobníkov na Ukrajine

Od začiatku septembra sa plyn na Ukrajinu dostáva aj zo Slovenska. Tok plynu cez potrubie Vojany-Užhorod sa pohybuje nad úrovňou 26 mil. m3 denne. Od 1. októbra je minimálny garantovaný objem prepravy plynu stanovený na 17,6 mil. m3 denne.

Tlačová agentúra Interfax pred týždňom s odvolaním na šéfa Ukrtrangazu uviedla, že Kyjev nakupuje plyn prepravovaný cez Slovensko za cenu 320 až 330 dolárov za tisíc m3.

Vďaka plynu zo západu si Ukrajina plní zásobníky plynu. Podľa údajov prepravcu plynu Ukrtransgaz, ktorý od konca augusta poskytuje denné dáta do platformy Európskej asociácie prevádzkovateľov zásobníkov plynu, boli v utorok podzemné zásobníky Ukrajiny naplnené na viac než 51 %. Obsahovali cez 16,3 miliárd metrov kubických plynu.

Plynárenský podnik Naftogaz z toho vlastní asi 12 miliárd m3, pričom do začiatku vykurovacej sezóny chce podľa šéfa spoločnosti Andreja Koboleva dosiahnuť úroveň aspoň 17 miliárd m3.

Kobolev pre Prvý národný kanál štátnej televízie v utorok večer povedal, že cieľom je dosiahnuť v októbri až 20 miliárd m3 plynu v zásobníkoch, avšak sám toto číslo označil za „nereálne“.

Zostane Európa bez plynu?

Napriek tomu, že si ukrajinský a ruský minister často telefonujú, strany sa nedokážu zhodnúť ani na termíne oficiálnych trilaterálnych rokovaní o plyne medzi Ukrajinou, Ruskom a EÚ. Európska komisia navrhla stretnutie na sobotu 20.9., Moskva ho však zrušila s odôvodnením, že organizuje v Soči ekonomické fórum. Rusko navrhlo ako nový termín pondelok 22.9. Ten zase nevyhovuje Ukrajine, lebo v Kyjeve sa koná zasadnutie ministrov Energetického spoločenstva.

Rokovania s Ukrajinou o obnovení dodávok pre Ukrajinu sú podľa Novaka zložitejšie než na jar, jednak pod tlakom nadchádzajúcej zimy a tiež kvôli vzájomným žalobám Gazpromu a Naftogazu, ktoré podali na arbitrážny súd v Štokholme.  

„Dúfame, že vyhrá rozum a nájde sa nejaká zhoda,“ reagoval Novak na otázku, čo sa môže stať v extrémnom prípade. Ak Ukrajina v zime nezaistí dodávky, ponúkajú sa podľa Novaka dva scenáre – reštrikcie pre ukrajinských zákazníkov alebo sa Ukrajina napojí na tranzitný plyn určený pre Európu.

Milióny Ukrajincov sú už od augusta bez teplej vody. Šéf Ukrtrangazu Kobolev navyše tento týždeň priznal, že vykurovacia sezóna by sa v krajine mohla posunúť z polovice októbra až na jeho koniec.

Na otázku, čo ak bude Ukrajina plyn kradnúť, ruský minister odpovedal, že to bude závisieť od toho, koľko plynu vyjde z plynovodov v Európe za Ukrajinou. „Vo veľmi chladných dňoch by sa mohol odčerpať celý plyn a Európa zostane bez plynu,“ dodal Novak.

Energia.sk, ČTK, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.