Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vrtná ropná plošina
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / mikebaird (licencia Creative Commons)
29. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko umožní ťažiť ropu a plyn zahraničným firmám. Na mori

Ruský energetický sektor sa postupne otvára zahraničným firmám. Denis Chramov, námestník riaditeľa jednej zo sekcií ruského ministerstva pre prírodné zdroje, pre agentúru Reuters uviedol, že vláda v Moskve aktualizuje zoznam firiem s povolením na ťažbu uhľovodíkov na mori a že by sa na ňom malo ocitnúť i niekoľko zahraničných spoločností; dostanú povolenie na ťažbu. Počet nespresnil.

„V súčasnosti majú iba dve spoločnosti zákonné právo rozvíjať aktivity na ruskom kontinentálnom šelfe. Od 1. januára bude toto číslo vyššie a bude zahŕňať zahraničné podniky,“ vyhlásil Chramov.

Doplnil, že ministerstvo sa súčasne snaží vytvoriť tlak na vládu, aby vytvorila pre budúcich investorov do ťažby na mori priaznivý daňový režim: „Musíme tieto projekty spraviť ekonomicky atraktívnymi. Spoločnosti, ktoré ťažia na východosibírskych poliach, dostávajú mimoriadne exportné daňové úľavy. Rovnaká logika sa musí uplatňovať tiež i pre šelf, kde sú potrebné vyššie investície.“

V súčasnosti môžu vykonávať morskú ťažbu uhľovodíkov len dve firmy, obe vlastnené ruským štátom: Gazprom a Rosnefť, informuje Reuters.

Rusko sa v oblasti ťažby ropy stalo v minulom roku svetovou jednotkou. Krajina je tiež významným dodávateľom zemného plynu do Európy, Slovensko je na dodávkach ruského plynu takmer úplne závislé.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.