Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko údajne zvažuje tridsaťpercentnú zľavu na plyn pre Ukrajinu

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom v utorok uviedla, že ak Moskva zľavu neposkytne, bude musieť Kyjev v treťom štvrťroku platiť 287,15 dolárov. Prípadná tridsaťpercentná zľava by túto čiastku znížila na spomenutých zhruba 201 dolárov.

„O zľave sa rokuje. V rozhovoroch sa urobil pokrok, my ale do týchto rokovaní nie sme zapojení,“ povedal v utorok zástupca riaditeľa Gazpromu ALexander Medvedev.

Gazprom a ukrajinská spoločnosť Naftogaz na začiatku apríla podpísali zmluvu o dodávkach plynu na Ukrajinu na druhý štvrťrok. Cena sa stanovila na 248 dolárov za 1000 metrov kubických, čo je menej, než Ukrajina platila v prvom štvrťroku a zároveň menej, než je cena za spätné dodávky ruského plynu z európskych krajín. Rusko pôvodne požadovalo, aby v druhom štvrťroku Ukrajina platila 348 dolárov za 1000 kubíkov.

Rusko vlani v apríli prestalo na Ukrajinu dodávať plyn kvôli sporom o cenu a kvôli dlhom, ktoré mala Ukrajina za predchádzajúce dodávky. Zásobovanie Gazprom obnovil až vďaka októbrovej dohode o „zimnom cenovom balíku“. Podľa tejto dohody Ukrajinci platili za plyn 329 dolárov za 1000 metrov kubických a za dodávky museli platiť vopred.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.