Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. augusta 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko údajne plánuje prestať využívať prístav v Rige na tranzit uhlia

„Dúfam, že tieto informácie sa nepotvrdia, no v minulosti po takýchto informáciách zvyčajne nasledovali aj reálne kroky,“ citovala Ameriksa ruská agentúra TASS. Ak by sa tak skutočne stalo, pre lotyšskú ekonomiku by to znamenalo vážne straty. Ruské uhlie sa totiž na celkovom objeme tovaru, ktorý sa v prístave v Rige preloží, podieľa približne tretinou. Podľa Ameriksa by stratu ruského uhlia nemal prístav čím nahradiť.

„V prípade, že by k tomu došlo, zasiahlo by to celú lotyšskú ekonomiku,“ uviedol Ameriks. Predpokladané straty odhaduje na približne 130 až 140 miliónov eur ročne, nakoľko každý milión ton uhlia preloženého v prístave predstavuje pre lotyšskú ekonomiku okolo 10 miliónov eur.

Ruská železničná spoločnosť zatiaľ Ameriksove informácie nepotvrdila a uviedla, že naďalej pokračuje v dodávkach tovarov do Lotyšska. Podľa lotyšského portálu lsm.lv sa však tieto informácie objavili pár dní potom, ako v Rige protikorupčná jednotka zatkla šéfa lotyšských železníc Ugisa Magonisa. Ten je osobným priateľom šéfa Ruskej železničnej spoločnosti Vladimira Jakunina. Ihneď po zatknutí Magonisa lotyšský poslanec Andrejs Mamikins vyjadril obavy, že táto udalosť môže viesť k zhoršeniu ekonomických vzťahov medzi Ruskom a Lotyšskom.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.