Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Rusko tvrdí, že dodáva na Ukrajinu uhlie a elektrinu bez platby vopred

Vzhľadom na kritickú energetickú situáciu sa Vladimir Putin rozhodol súhlasiť s dodávkami, aj keď im nebude predchádzať platba,“ uviedol Peskov. Dodal, že odpustenie platby vopred, ktorú  doteraz Moskva vyžadovala „dokazuje dobrú politickú vôľu prezidenta Putina“.

Vicepremiér Kozak prehlásil, že Rusko sa rozhodlo poskytnúť Ukrajine 500.000 ton uhlia a je pripravené toto množstvo rozšíriť až na dvojnásobok. Všetky dodávky energií sa podľa neho odbavia za „zjednodušených podmienok“. Kozak tiež povedal, že o energetické zásobovanie požiadala Ukrajina.

Kyjev zatiaľ energetickú dohodu nepotvrdil. Už dopoludnia síce ukrajinské ministerstvo pre miestny rozvoj na svojom webe informovalo, že Rusko súhlasí s energetickými dodávkami bez platieb vopred. Neskôr ale túto informáciu z portálu odstránilo s tým, že ju tam umiestnili hackeri.

Na Ukrajine kvôli energetickej kríze panuje núdzový stav. Boje na východe štátu totiž zastavili činnosť tepelných elektrární, ktoré pokrývajú až 40 % celkovej ukrajinskej spotreby. Následkom toho museli úrady pristúpiť k prídelovej distribúcii.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.