Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Arktída
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ U.S. Geological Survey (licencia Creative Commons)
22. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko sa brúsi na ťažbu uhľovodíkov v Arktíde

V oblastiach Arktídy, ktoré Rusko pokladá za súčasť svojho územia, sa môže nachádzať pod morským dnom vyše 100 mld. ton ropy a zemného plynu. Vyhlásil to ruský minister prírodných zdrojov Jurij Trutnev.

Vyhlásenie prichádza v čase, keď Moskva zvyšuje úsilie na obranu nárokov na časť Arktídy. Oblasť je z energeticko-strategického hľadiska kľúčová; mala by obsahovať viac ako štvrtinu neobjavených svetových zásob uhľovodíkov – ropy a zemného plynu.

Rusko: Arktické zásoby sú na našom území

Trutnev začiatkom týždňa povedal, že Rusko investuje 64 mil. amerických dolárov (takmer 49 mil. eur) na geologické a iné prieskumy. Sľubuje si od nich exaktný dôkaz o tom, že predmetné arktické oblasti sú súčasťou geologických štruktúr, ktoré tvoria ruské územie. Tým pádom by podľa medzinárodného práva pripadli bohaté náleziská energetických surovín Rusku.

Zatiaľ sa dohodli iba Rusko a Nórsko

Rusko a Nórsko podpísali minulý týždeň dohodu o morskej hranice medzi nimi. Dohoda otvára cestu k zvýšeniu ťažby ropy a plynu spod morského dna, ktoré sa doteraz pokladalo za sporné. (viac informácií)

Minister Trutnev povedal, že dohoda umožní Rusku, aby vyťažilo desiatky miliárd ton ropy a plynu z oblasti, nad ktorou získava suverenitu, informovala agentúra AP.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.