Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko sa nezúčastňuje stretnutia ministrov z krajín projektu Južného prúdu

V Bruseli dnes zasadajú ministri energetiky z 28 členských štátov EÚ. Rovnako dnes podpredseda Európskej komisie (EK) pre energetickú úniu Maroš Šefčovič povedie rokovania s ministrami energetiky z krajín zapojených do projektu.

Ruský prezident Vladimir Putin 1. decembra oznámil, že projekt South Stream Rusko už nebude podporovať kvôli „nepriateľskému postoju“ únie. Kremeľ mal výhrady voči EÚ hlavne v prípade Bulharska, ktoré na žiadosť Bruselu pozastavilo výstavbu plynovodu realizovaného ruskou stranou.

Šefčovič v mene EÚ na druhý deň po oznámení Ruska o pozastavení projektu South Stream oznámil, že pre úniu bolo dôležité, aby tento projekt bol v absolútnom súlade s legislatívou EÚ.

Práce na plynovode South Stream sa začali v decembri 2012. Cieľom 3600 km dlhej trasy, ktorá obchádzala Ukrajinu, bolo prepojiť náleziská v Rusku cez územie Bulharska, Srbska, Maďarska a Slovinska s ďalšími krajinami Európy. Predpokladaná kapacita plynovodu bola 63 miliárd metrov kubických metrov plynu ročne. Odhadované náklady pre dokončenie plynovodu boli vo výške okolo 40 miliárd amerických dolárov.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.