Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko sa chce stretnúť s niektorými producentmi pred rokovaniami s OPEC

Rusko sľúbilo, že zníži svoju produkciu o 300.000 barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne v 1. polroku 2017. Ostatní nečlenovia kartelu by mali dohromady zredukovať ťažbu v podobnom rozsahu.

OPEC, ktorý svojimi dodávkami pokrýva tretinu globálnej spotreby ropy, sa 30. novembra dohodol na znížení ťažby o 1,2 milióna barelov ropy denne od januára 2017.

Kazachstan a Azerbajdžan sú po Rusku druhým a tretím najväčším producentom ropy spomedzi bývalých štátov Sovietskeho zväzu. Obe krajiny potvrdili svoju účasť na sobotných rokovaniach vo Viedni. Kazašský minister energetiky Kanat Bozumbajev dnes povedal, že jeho krajina by mohla zmraziť svoju ťažbu na novembrovej úrovni.

Rusko má obavy že, ak sa sporné otázky nevyriešia ešte pred rokovaniami, môže to ohroziť celú dohodu, povedal zdroj. Dodal, že pre dosiahnutie dohody je potrebná 100-% zhoda.

Zdroj nespresnil, ktoré štáty sa majú zúčastniť dnešných rokovaní a ruské ministerstvo energetiky sa k tejto správe nevyjadrilo. Potvrdilo len, že ruský minister Alexander Novak príde v sobotu do Viedne.

Jedným zo sporných bodov, ktorý vyvoláva otázniky nad sľubmi o redukcii ťažby, je výrazné zvýšenie novembrovej produkcie celého OPEC až o 370.000 barelov denne. A ani Rusko nezaháľalo a jeho produkcia dosiahla v novembri nové postsovietske maximum 11,21 milióna barelov/deň, a bola zároveň najvyššia na celom svete.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.