Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flick.com/rcbodden (licencia Creative Commons)
5. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko predstavilo Ankare nový návrh zmluvy o ropovode Samsun-Ceyhan

Nový návrh medzivládnej dohody o výstavbe ropovodu Samsun-Ceyhan predstavila ruská strana na stretnutí 24. septembra, uvádza RIA Novosti. Prichádza len krátko potom, čo Rusko kritizovala prístup Turecka. Šéf Transnefťu Nikolaj Tokarev sa v septembri sťažoval na nevýhodnosť podmienok z pohľadu Moskvy.

V novej zmluve by sa objem ropných dodávok výrazne znížil oproti pôvodnej kapacite 60-70 mil. ton. „Návrh obsahuje záväzok ruských ťažobných spoločností na dodávku 25 mil. ton ropy. Turecko by sa zase zaväzovalo poskytnúť priaznivé podmienky pre výstavbu ropovodu,“ skonštatoval zástupca ruského ministra pre energetiku Anatolij Janovskij.

Medzinárodná dohoda o výstavbe nového ropovodného spojenia sa podpísala v roku 2009, informuje RIA Novosti. Signatármi boli ruský ropný koncern Rosnefť, ropovodný monopol Transnefť, lodná spoločnosť Sovcomflot, turecká skupina Calik a taliansky energetický podnik Eni.

Ropovod Samsun-Ceyhan má slúžiť na prepravu ropy z tureckého prístavu Samsun v Čiernom mori do stredomorského prístavu Ceyhan. Cieľom je odľahčiť preťaženú dopravu ropnými tankermi v úžinách Bospor a Dardanely.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.