Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. decembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko potvrdilo rokovania s OPEC a ďalšími producentmi o znížení ťažby

Ministerstvo potvrdilo, že šéf rezortu Alexander Novak sa zúčastní schôdze, ktorá nasleduje po dohode členov OPEC o redukcii ťažby od januára 2017. Moskva už avizovala, že je ochotná znížiť svoju produkciu o 300.000 barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne v 1. polroku 2017.

Členovia OPEC sa po mesiacoch sporov nakoniec začiatkom decembra dohodli na redukcii svojej ťažby od januára budúceho roka o 1,2 milióna barelov na 32,5 milióna barelov/deň. Ide o ich prvú dohodu o ťažbe od roku 2008. Jej cieľom je znížiť nadbytok ropy na svetovom trhu a podporiť tak rast jej cien.

Ceny ropy v reakcii na dohodu skutočne začali stúpať a momentálne sú najvyššie za 16 mesiacov. To však zároveň znamená, že americkým firmám, ktoré ťažia ropu z drahších nekonvenčných zdrojov, sa pri vyšších cenách komodity vyplatí oživiť „spacie“ vrty. A to môže mať negatívny vplyv na snahu OPEC a ďalších veľkých exportérov zlikvidovať nadbytok ropy na svetovom trhu a obnoviť rovnováhu medzi ponukou a dopytom.

Viacerí analytici predpovedajú, že veľkým producentom sa podarí v sobotu uzavrieť dohodu, ale stále majú pochybnosti o realizácii dohodnutých záväzkov a obnovení rovnováhy na trhu.

Minister Novak už pritom vyzval ruské ropné firmy, aby znížili svoju produkciu a umožnili Moskve dodržať sľub.

Rusko však aj po redukcii ťažby o 300.000 barelov vyprodukuje denne 10,9 milióna barelov ropy, čo je viac ako začiatkom tohto roka, keď sa OPEC a Moskva pokúšali prvýkrát uzavrieť dohodu o zmrazení ťažby na januárovej úrovni.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.