Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. februára 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rusko postaví prvú jadrovú elektráreň v Bangladéši

Rusko sa stane dodávateľom dvoch jadrových reaktorov pre Bangladéš s celkovým inštalovaným výkonom 2000 MW. Moskva bude tiež dodávať jadrové palivo a rovnako zabezpečí aj odvoz vyhoretých palivových tyčí.

Dodávateľská krajina sa rovnako postará o vyškolenie pracovníkov zariadení, ktoré budú stáť v Rúppuru, asi 120 kilometrov severne od hlavného mesta Dháka. Ako sa uvádza v ministerských zdrojoch, elektráreň by sa mala dokončiť do roku 2018.

Rusko má s Bangladéšom úzke vzťahy predovšetkým od 70. rokov 20. storočia. Moskva totiž v tom čase podporila Bangladéš počas vojny za nezávislosť s Pakistanom.

Krajinu trápia energetické ťažkosti. Desiatky rokov staré plynové elektrárne v Bangladéši nie sú schopné vyrábať dostatok elektrickej energie pre 150 miliónov obyvateľov krajiny. Komerčný sektor sa sťažuje, že výpadky narušujú výrobu. Bangladéš ale uvažuje tiež o uhoľných elektrárňach – má totiž k dispozícii šesť nálezísk s odhadovanými zásobami 3,3 mld. ton uhlia.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.