Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko-poľskú dohodu o dodávkach plynu podpíšu vo Varšave

Zajtra (29.10.) sa vo Varšave podpíšu nové medzivládne protokoly o dodávkach zemného plynu z Ruska do Poľska. Oznámil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Doplnil, že dokumenty tvoria základ ďalšej spolupráce v oblasti plynárenstva, ktorej perspektíva je dlhoročná.

Poľská vláda schválila protokoly v utorok (26.10). Poľsko zvýši nákup plynu v Rusku na 10 mld. kubických metrov ročne. Krajina ročne spotrebuje asi 14 mld. kubíkov plynu, pričom dve tretiny dováža práve z Ruskej federácie. Zvyšok pokrýva buď domácou ťažnou alebo nákupom v iných krajinách.

Z hľadiska budúcnosti má Poľsko veľkú perspektívu v ťažbe bridlicového plynu. V Európe je z pohľadu ťažby bridlicového plynu najsľubnejšou krajinou. V snahe využiť bohaté zásoby tohto nekonvenčného plynu už Varšava začala s geologickým prieskumom.

Bridlicový plyn v Európe môže tvoriť až 5 % existujúcich celosvetových zásob zemného plynu.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.