Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Gazprom-Flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Mitya Aleshkovsky (licencia Creative Commons)
9. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko, Poľsko a EÚ rozdeľuje plynovod Jamal

Podpísanie dohody o dodávkach ruského plynu pre Poľsko cez plynovod Jamal sa komplikuje, informuje ruský denník Izvestia. Podľa nedávnych dohôd medzi oboma krajinami sa mal 11. septembra 2010 vymeniť transmisný operátor plynovodu; spoločný rusko-poľský podnik EuRoPol Gaz, ktorý je zároveň aj jeho vlastníkom, mal nahradiť poľský Gaz-System. Ruská strana nesúhlasí.

Ak by Rusko súhlasilo, stratilo by kontrolu nad manažmentom potrubia. Na druhej strane by Gazprom získal lukratívny kontrakt, ktorý mu zaistí prístup na poľský trh až do roku 2037. Ruská strana sa svojho vlastníckeho podielu na poľskom úseku ale nechce vzdať. Gazprom vyhlásil, že bude súhlasiť s návrhom, aby sa Gaz-System stal transmisným operátorom, nie však jediným vlastníkom plynovodu.

EÚ zaujíma kontrakt o dodávkach plynu

O dohodu na dodávku 10 mld. m3  plynu ročne pre poľský a európsky trh sa medzičasom začala zaujímať aj Európska komisia. Tá vyjadrila znepokojenie nad zmluvou v súvislosti s otázkou o prístupe k plynovodu. Predseda EK José Manuel Barroso už 1. septembra avizoval preskúmanie dohody.

Podľa tretieho energetického liberalizačného balíčka EÚ, pre ktorý platí konečný termín na implementáciu v marci 2011, má byť podobná infraštruktúra riadená spoločnosťami, ktoré sú nezávislé na výrobcoch. Akýkoľvek distribútor musí mať k plynovodu prístup.

Podľa denníka Izvestia, Komisia zároveň chce, aby bol plynovod pod kontrolou EÚ, presnejšie jednou krajinou – Poľskom.

Ak sa má dohoda podpísať, Moskva a Varšava musia nájsť kompromis. A Poľsko, ktoré dovážanú časť plynu nakupuje takmer výlučne v Rusku, zároveň nemôže ignorovať pravidlá EÚ, uzatvára Izvestia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.