Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko podľa Ukrajiny dodáva do tranzitnej siete o 12 % menej plynu

„My by sme na základe dohody mali dostať do tranzitnej siete 510 miliónov kubických metrov (m3) plynu denne, no dodávky dosahujú len 450 miliónov m3 denne,“ povedal Bojko. „V dôsledku extrémne nízkych teplôt v Rusku sa tak na západnú hranicu Ukrajiny dostáva menej plynu, než by podľa kontraktu malo,“ dodal minister. Čo sa týka Ukrajiny, tá v súčasnosti spotrebováva taký objem plynu z Ruska, aký je v kontrakte dohodnutý.

Podľa Bojka zástupcovia ruského a ukrajinského energetického sektora momentálne rokujú o možnosti zvýšenia dodávok plynu do Európy z ukrajinských rezerv. Ukrajina už takto čiastočne vypomohla, dodal Bojko, a to dodávkou plynu do Turecka, ktoré bolo jednou z krajín najviac zasiahnutých obmedzením dodávok plynu. Ako dodal, Kyjev denne dodal Turecku po tom, čo problémy nastali, zhruba 11 miliónov m3 suroviny.

Viacero európskych krajín oznámilo minulý týždeň, že dodávky plynu z Ruska klesli o viac než 30 %. Rusko muselo obmedziť dodávky, keďže mrazivé počasie prudko zvýšilo dopyt po energiách na domácom trhu. Zástupca Gazpromu Andrej Kruglov počas víkendu priznal, že Gazprom musel znížiť dodávky do Európy zhruba o 10 %, no dodal, že neskôr sa objem dodávok zvýšil na bežnú úroveň. Zvýšený dopyt však ruský koncern nedokáže pokrývať.

Informovali o tom agentúra DPA a server RIA Novosti.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.