Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. novembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko podľa Kyjeva prerušilo Ukrajine dodávky uhlia

DTEK patrí do podnikateľského impéria ukrajinského magnáta Rinata Achmetova. Firma uviedla, že o prerušení dodávok ju jej dodávatelia neinformovali a spoločnosť sa teraz snaží zistiť dôvod. DTEK od augusta doviezla z Ruska 1,3 mil.ton uhlia.

Ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan pred necelými dvoma týždňami prehlásil, že Ukrajina bude musieť nakupovať ruské uhlie, aby prekonala zimu. Dovoz uhlia z Ruska je veľkou ranou snahe Kyjeva o zníženie energetickej závislosti na Rusku. Konflikt na východe krajiny narušil dodávky uhlia do tepelných elektrární, ktoré na Ukrajine zabezpečujú asi 40 % dodávok elektriny. Ukrajina teraz potrebuje dovážať zhruba milión ton uhlia mesačne.

Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sú napäté. Rusko tento rok anektovalo polostrov Krym a čelí obvineniam ukrajinských politikov, že podporuje povstalcov na východe krajiny. V júni Gazprom zastavil dodávky plynu na Ukrajinu ako dôsledok cenových sporov a nezaplatených účtov. Hroziacej energetickej kríze sa podarilo predísť koncom októbra, kedy sa krajiny za pomoci EÚ dohodli na podmienkach obnovenia dodávok pre Ukrajinu do marca 2015.

Ukrajina je druhým najväčším producentom uhlia v Európe. Centrom tamojšej ťažby sú Donecká a Luhanská oblasť, kde sa už niekoľko mesiacov bojuje. To prinútilo veľa ukrajinských uhoľných dolov obmedziť alebo úplne zastaviť ťažbu.

Ukrajinská vláda už v tomto roku podpísala zmluvu o dovoze milióna ton uhlia z JAR. V ukrajinských médiách sa ale objavili obvinenia ohľadom nezrovnalosti v zmluve a juhoafrický dodávateľ začiatkom mesiaca dodávky zastavil.

ČTK, energia.s

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.