Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. decembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko podľa analytikov na budúci rok zvýši cenu plynu pre Ukrajinu

„Priemerná cena plynu pre Ukrajinu by mohla na budúci rok vzrásť na 290 USD za 1000 m3 a v 4. štvrťroku 2011 by sa dokonca mohla vyšplhať na 300 USD z 250 USD v poslednom kvartáli tohto roka,“ predpovedá analytik Valentyn Zemľjanskij.

„V 1. a 2. štvrťroku 2011 by mohla cena ruského plynu stúpnuť na približne 280 USD za 1000 m3,“ domnieva sa ďalší z analytikov Volodymyr Saprykin, podľa ktorého v každom prípade bude priemerná cena komodity pre Ukrajinu v roku 2011 vyššia ako tento rok.

Ceny plynu pre Ukrajinu sa na základe 10-ročnej zmluvy, ktorú uzavreli ukrajinská energetická firma Naftogaz a ruský štátny energetický monopol Gazprom, každý štvrťrok revidujú a upravujú v súlade s vývojom cien ropy a ropných produktov.

Podľa Ukrajiny, cez ktorú Gazprom transportuje až 80 % plynu pre Európu, je ale táto dohoda pre Kyjev neprijateľná.

Premiér Mykola Azarov sa netají tým, že chce zmeny vo vzorci na výpočet cien plynu, keďže aj pomery na trhu sa zmenili.

Rusko je ochotné poskytnúť Kyjevu zľavu výmenou za podiel v ukrajinskej sieti plynovodov. Azarov kabinet to doposiaľ odmietal, ale podľa analytikov sa najnovšie zdá, že by mohol tlaku Moskvy nakoniec ustúpiť.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 1,3155 USD)

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.