Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Rusko plánuje ukončiť závislosť Krymu od dodávok elektriny z Ukrajiny

Medvedev na stretnutí kabinetu povedal, že Rusko sa možno zúčastní na „medzinárodných rokovaniach“ o zabezpečení dodávok energií na Krym v krátkom časovom horizonte. To podľa Reuters signalizuje, že vláda v Moskve bude zrejme nútená rokovať s novým vedením Ukrajiny o Kryme, ktorý Rusko minulý týždeň anektovalo.

Niektoré časti polostrova Krym, ktorý odberá zhruba 80 % z celkovej spotreby elektriny z Ukrajiny, zostali v nedeľu (23.3.) bez jej dodávok. Dôvodom boli podľa miestnej energetickej spoločnosti technické problémy, ktoré však poukázali na zraniteľnosť regiónu.

Náklady na natiahnutie nového vedenia z Ruska sa odhadujú na 200 až 300 miliónov USD (145,20 – 169,11 milióna eur).

Dočasná ukrajinská vláda po referende, v ktorom obyvatelia polostrova rozhodli o jeho pripojení k Rusku, aj keď Kyjev označil konanie plebiscitu za nelegálne, naznačila, že možno prijme odvetné „technické opatrenia“, ak budú ukrajinskí vojaci na Kryme terčom prenasledovania.

Kyjev v podstate uznal svoju porážku na Kryme po tom, ako ruská armáda obsadila poslednú ukrajinskú základňu na polostrove, a začal s evakuáciou ukrajinských vojakov a ich rodín.

Krymská energetická spoločnosť dnes informovala, že dôvodom nedeľného výpadku elektriny boli technické problémy na elektrickom vedení. Podľa Medvedeva sa Rusko musí na zásobovaní Krymu elektrinou dohodnúť na „medzinárodných rokovaniach“.

„Musíme vybrať ten najlepší spôsob ako zabezpečiť dodávky na polostrov,“ vyhlásil. Dodal, že produkcia plynu na Kryme by sa postupne mohla zvýšiť na 1,5- až 2-násobok dnešnej produkcie. Tak to má v pláne ruský štátny energetický monopol Gazprom. Vedenie Krymu už znárodnilo ropnú a plynárenskú infraštruktúru na polostrove, vrátane ukrajinskej firmy Čornomornaftohaz.

Rusko sa ponáhľa s dokončením prevzatia Krymu a od dnešného dňa zaviedlo na polostrove ruskú menu rubeľ. Premiér Medvedev vyhlásil, že Moskva môže udeliť regiónu štatút osobitnej hospodárskej zóny.

(1 EUR = 1,3774 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.