Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. júla 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko oznámilo, že rokovania s EK o dodávkach plynu Ukrajine sa odkladajú

Podľa ministerstva rokovania, ktorých cieľom je vyriešiť spor medzi Ruskom a Ukrajinou o cenu plynu, boli odložené na žiadosť komisie.

Európska únia (EÚ) má obavy, že spor o cenu plynu medzi Moskvou a Kyjevom sa môže skončiť zastavením jeho dodávok do celej Európy, podobne ako v minulosti. Rokovania medzi oboma krajinami, ktoré koncom mája a začiatkom júna sprostredkovala komisia, stroskotali.

Ruský štátny energetický gigant Gazprom následne od 16. júna zastavil dodávky suroviny na Ukrajinu, pretože Kyjev v požadovanom termíne neposlal Moskve žiadne peniaze. Okrem toho Rusko prešlo na zálohové platby, čiže požaduje od Ukrajiny, aby zaplatila za plyn vopred a až potom obnoví jeho vývoz do susednej krajiny a dodá jej len toľko suroviny, koľko si predplatí.

Ukrajine sa ale nepáči cena za plyn, ktorú jej Moskva účtuje od začiatku apríla, a to 485 USD (358,41 eura) za 1000 kubických metrov (m3) plynu. Táto cena je najvyššia spomedzi zákazníkov Gazpromu. Jedným z dôvodov je zavedenie cla pre Ukrajinu. Rusko bolo ochotné Kyjevu clo odpustiť, čím by cena plynu klesla o 100 USD. Ale Ukrajina pripomína, že túto úľavu by mohla Moskva kedykoľvek zrušiť a žiada trhovú cenu za plyn, až potom je ochotná zaplatiť.

(1 EUR = 1,3532 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.