Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko obnoví spoluprácu s Kyjevom v oblasti plynu až po zaplatení dlhu

„Sme pripravení rokovať o spôsobe obnovenia spolupráce v oblasti plynu, no najskôr budú musieť byť splnené dve podmienky,“ povedal Medvedev. „Najprv, súčasný dlh Ukrajiny voči Rusku, ktorý dosiahol astronomickú úroveň, sa musí v plnej miere splatiť. A potom, priemerná cena za dodávky plynu musí po zľave vo výške 100 USD dosahovať 385 USD/1000 m3,“ uviedol ruský premiér v reakcii na skoršie vyhlásenia ukrajinského predsedu vlády Arsenija Jaceňuka.

Jaceňuk dnes informoval, že Kyjev navrhol Moskve dve možnosti stanovenia ceny ruského plynu pre Ukrajinu. Jedna by ponúkala dve ceny podľa toho, v akej sezóne Kyjev plyn odoberá, a druhá by vychádzala z európskeho spotového trhu.

V rámci prvej možnosti je Ukrajina ochotná Rusku platiť za dodávky plynu podľa toho, či ho odoberá v slabej sezóne, teda v teplejších mesiacoch, alebo v silnej sezóne, teda v zimnom období. „V slabej sezóne by sme Rusku platili za 1000 kubických metrov 300 USD, čo je trhová cena. V zimnom období by cena vzrástla na 380 USD/1000 m3. To by znamenalo priemernú cenu za plyn na úrovni 340 USD/1000 m3,“ dodal Jaceňuk.

„Ak by toto riešenie Rusku nevyhovovalo, ponúkame druhú možnosť, a to vychádzanie zo spotového trhu v Európe,“ povedal ukrajinský premiér.

Medvedev však trvá na priemernej cene 385 USD/1000 m3. Ako dodal, ak Ukrajina navrhovanú zľavu 100 USD z terajšej ceny odmietne, zostane cena na momentálnej úrovni 485 USD/1000 m3, čo Rusku vyhovuje.

(1 EUR = 1,3151 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.