Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovody s ventilmi. Foto: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov
14. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko kritizuje projekt kaspického plynovodu

Európska únia sa rozhodla formálne preskúmať možnosti projektu zásobovania Európy plynom z Azerbajdžanu a Turkménska potrubím, ktoré by neviedlo cez územie Ruska. Podľa agentúry DPA Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve ale tvrdí, že by to znamenalo ignorovanie existujúcich zmlúv a ohrozilo by to bezpečnosť v regióne.

Rusko podpísalo s Iránom, Azerbajdžanom, Kazachstanom a Turkménskom tzv. Kaspickú zmluvu, ktorá zakazuje členským štátom uzatvárať dohody o dodávkach energií bez súhlasu ostatných signatárov. Okrem toho, podľa Moskvy projekt predstavuje vážnu hrozbu pre životné prostredie v kaspickej oblasti.

Ministerstvo to vyhlásilo len deň po tom, ako členské štáty EÚ poverili Európsku komisiu rokovaním o takejto dohode.

Rusko pritom minulý týždeň uviedlo do prevádzky dva vlastné podmorské plynovody. Jedným z nich transportuje plyn z ostrova Sachalin do tichomorského prístavu Vladivostok a ďalším prepravuje komoditu po dne Baltického mora do Nemecka a východnej Európy. Rusko sa tak snaží zvýšiť závislosť Európy od dodávok plynu cez jeho územie. Brusel ju naopak chce zase znížiť a zabezpečiť si zásobovanie plynom aj z iných zdrojov, napríklad zo strednej Ázie cez Turecko do južnej Európy.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.