Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko je pripravené rokovať a ponúka Ukrajine 20-% zľavu z ceny plynu

Ruský prezident Vladimir Putin sa vlani dohodol s predchádzajúcim ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom na znížení ceny plynu pre Ukrajinu na 268,50 USD (203,75 eura) za 1000 metrov kubických (m3) výmenou za jeho sľub, že Kyjev nepodpíše asociačnú dohodu s Európskou úniou (EÚ), ale naopak, pripojí sa k colnej únii Ruska, Bieloruska a Kazachstanu.

To ale vyvolalo na Ukrajine búrlivé protesty, ktoré viedli k zvrhnutiu Janukovyča. Nová vláda v Kyjeve zmenila smer politiky a uprednostnila EÚ pred colnou úniou s Ruskom.

Moskva na oplátku zvýšila Kyjevu cenu plynu na 485 USD za 1000 m3 vrátane nového cla, ktoré pre Ukrajinu zaviedla od 1. apríla. Kyjev tak má platiť najvyššiu cenu spomedzi zákazníkov ruského energetického koncernu Gazprom. To však Ukrajina odmietla. EÚ sa pokúsila sprostredkovať rokovania medzi oboma stranami o kompromise, ale bez úspechu.

Rusko bolo ochotné Kyjevu clo odpustiť, čím by cena plynu klesla o 100 USD na 1000 m3. Ale Ukrajina pripomína, že túto úľavu by mohla Moskva kedykoľvek zrušiť a žiada trhovú cenu za plyn. Gazprom teda od 16. júna zastavil dodávky plynu na Ukrajinu.

Novak po stretnutí s eurokomisárom pre energetiku Güntherom Oettingerom v Moskve vyhlásil, že Rusko je pripravené ponúknuť Ukrajine spätne zľavu za dodávky plynu v období apríl-jún vo výške 100 USD na 1000 m3. Ale Ukrajina trvá na cene 268,50 USD, ktorú dohodol ešte Janukovyč. Naznačila tiež, že by bola možno ochotná dohodnúť sa na cene tesne nad hranicou 300 USD za 1000 m3.

Vzťahy medzi oboma bývalými sovietskymi republikami sú však veľmi napäté nielen pre plyn, ale aj pre anexiu Krymu Ruskom a podporu separatistov na východe Ukrajiny, čo Moskva popiera.

Minister Novak dnes zároveň vyhlásil, že Rusko je pripravené na nové, trojstranné rokovania za prítomnosti predstaviteľov EÚ o cene plynu pre Ukrajinu, ktoré sa môžu začať už na budúci týždeň.

Transport plynu do Európy cez Ukrajinu zatiaľ pokračuje bez problémov. Ale štáty EÚ majú z minulosti nepríjemné skúsenosti zo zastavením dodávok cez zimu, keď Ukrajina začala odčerpávať plyn určený pre Európu. Rusko pritom polovicu z plynu pre EÚ transportuje cez ukrajinské potrubia.

Aj Novak varoval, že Kyjev môže začať odčerpávať časť plynu v zime, ak dostatočne nenaplní svoje zásobníky. Ukrajina má podľa jeho odhadov v zásobníkoch zhruba 16 miliárd m3 plynu, ale potrebuje ešte ďalších 10 miliárd m3.

Oettinger na spoločnej tlačovej konferencii s Novakom pripomenul, že plyn nesmie slúžiť ako zbraň v ukrajinsko-ruskej kríze. Obe strany aj EÚ potrebujú nájsť spoločné riešenie, keďže arbitrážny súd nebude schopný rozhodnúť v spore o cenu plynu medzi Kyjevom a Moskvou skôr ako v polovici budúceho roka.

Ruský koncern Gazprom tvrdí, že Ukrajina mu dlhuje za predchádzajúce dodávky plynu viac ako 5 miliárd USD.

(1 EUR = 1,3178 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.