Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. novembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko: Finančný škandál ropnej spoločnosti rozpútal príspevok blogera

Ropná spoločnosť Transněft čelí obvineniam zo zneužitia verejných financií. Bloger Alexej Navalnyj zverejnil na svoje stránke dokumenty, ktoré majú dokazovať tunelovanie výstavby ropovodu z východnej Sibíri k Tichému oceánu. Stať sa tak malo prostredníctvom nadhodnotených cien od subdodávateľov. 

„Možno ste si toho ani nevšimli, ale z vašej kapsy zmizlo 1.100 rubľov. Túto sumu ukradli každému dospelému obyvateľovi Ruska,“ napísal bloger o obsahu dokumentov a previerke hospodárenia firmy v roku 2008.

Reakcia ruskej vlády k podozreniam

Ruský premiér Vladimír Putin najprv odmietol prípad komentovať. Podľa slov jeho hovorcu sa plne spolieha na činnosť kontrolných orgánov, ktoré by informovali vládu v prípade porušenia zákona. Neskôr sa verejne postavil za firmu a poďakoval jej za dokončenie ropovodu k čínskym hraniciam.

Od roku 2011 má potrubím prúdiť ropa. Rusko by ním malo dodávať Číne 15 miliónov ton suroviny ročne po dobu 20 rokov.

Silný ohlas vo verejnosti nebude stačiť k začatiu vyšetrovania

Aféra vzbudila veľkú pozornosť ruskej verejnosti. Dozvedelo sa o nej približne milión Rusov a ich počet sa neustále zvyšuje. Analytici napriek tomu nepredpokladajú, že sa týmto spôsobom podarí rozpútať serióznejšie vyšetrovanie. Dôvodom je úzke prepojenie naftárskeho koncernu so súčasnou politickou elitou v Rusku.

O nezrovnalostiach pri ropovode informoval pôvodne aj denník Vedomosti. Priniesol správu uzavretí 83 dohôd bez výberového konania v celkovej hodnote 78,5 miliardy rubľov. Bývalý šéf Transněft Semjon Vajnštok sa v súdnom konaní snažil neúspešne dosiahnuť, aby denník svoje tvrdenia odvolal. 

Po prepuknutí škandálu akcie firmy paradoxne stúpli. Investori podľa expertov ocenili, že sa nové vedenie snaží rezolútne nepripustiť ďalšie priestupky.

Postaviť ropovod z východnej Sibíri k Tichému oceánu mali viacerí. Nad výstavbou potrubia s celkovou dĺžkou 4.857 kilometrov sa pôvodne zamýšľal ešte koncern Jukos Michaila Chodorkovského.

So stavbou sa začalo v roku 2006. Prvý úsek s dĺžkou 2.700 kilometrov sa spustil do prevádzky koncom roku 2009. Ročne má prepraviť 30 mil. ton ropy. Začiatkom tohto roka sa začalo so stavbou druhého úseku. Ukončenie stavebných prác sa očakáva v roku 2014. náklady majú dosiahnuť 323 miliárd rubľov.

Transněft prepravuje 90 % ruskej ropy. Z pohľadu vlastníctva patrí Ruskej federácii 78 % akcií spoločnosti. 

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.