Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
25. októbra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko dúfa, že sa OPEC dohodne na obmedzení ťažby ropy a ceny ropy sa ustália

Dvorkovič, ktorý sa zúčastnil na spustení ťažby na ropnom poli firmy Lukoil, na ceremónii pripomenul, že dlho očakávaná dohoda členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) s ostatnými veľkými producentmi, pomôže Rusku udržať v budúcnosti stabilnú produkciu.

Ropný kartel sa totiž koncom septembra na neformálnom stretnutí v Alžírsku predbežne dohodol na obmedzení svojej produkcie. O presných číslach rozhodnú na novembrovej schôdzi vo Viedni. Ich cieľom je znížiť produkciu z približne 33,2 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 32,5 až 33 milióna barelov ropy denne.

Členovia OPEC však v septembri vyťažili až 33,39 milióna barelov čo bola ich najvyššia produkcia prinajmenšom od roku 2008. To je v rozpere so snahou kartelu o stabilizáciu cien komodity na trhoch, ktoré sú zaplavené ropou. Jej ponuka na trhoch už viac ako dva roky prevyšuje dopyt.

To vyvoláva pochybnosti o tom, či sa členovia OPEC dokážu dohodnúť na znížení ťažby na zasadnutí vo Viedni 30. novembra.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.