Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. mája 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rusko chce spoločne s Poľskom budovať jadrovú elektráreň

Na výstavbe jadrovej elektrárni v Kaliningrade sa má podľa informácií ruskej agentúry RIA Novosti podieľať aj Poľsko. „Rusko pozvalo Poľsko aby sa zúčastňovalo na výstavbe baltskej elektrárne a neskôr spoločne s poľskou prenosovou sústavou predávalo energiu na európske trhy,“ vyhlásil poľský minister infraštruktúry Cezary Grabarczyk na tlačovej konferencii v Moskve.

Okrem Poľska Rusko prejavilo záujem aj o iných súkromných investorov. Na začiatku projektu však Rusko účasť zahraničných investorov odmietalo. Jadrová elektráreň aj naďalej ostane vo vlastníctve štátu, pričom súkromní investori medzi ktorými má byť aj Poľsko získajú 49% podiel.

Podľa ruského denníka Kommersant Poľsko dostalo okrem ponuky priamo sa zúčastniť na výstavbe aj možnosť vybudovať elektrické prepojenie, ktoré by umožnilo napojiť elektráreň na poľskú elektrickú sieť. Ako ďalej denník píše, podľa expertov by mohla byť ruská ponuka pre Poľsko veľmi zaujímavá, no pred tým ako sa vláda rozhodne, bude musieť získať povolenie od EÚ.

S výstavbou baltskej elektrárne s dvoma reaktormi začalo Rusko vo februári 2010. Spustenie prvého reaktoru je naplánované na rok 2016, druhého o dva roky neskôr. Náklady na výstavbu sa odhadujú na 6 mld. eur a elektráreň pokryje elektrinou celý Kaliningrad.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.