Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko a Ukrajina sa dohodli na ďalšom rokovaní o cene plynu

„Tento dátum (6.9.) vyhovuje ako mne, tak aj (ukrajinskému ministrovi Jurijovi) Prodanovi,“ povedal Novak s tým, že čakajú na vyjadrenie Európskej komisie, či bude s dátumom súhlasiť. „Nebol by problém ani s tým, aby sa rokovania konali v Moskve,“ dodal ruský minister.

Trojstranné rokovania o probléme dodávok ruského plynu medzi Ruskom, Ukrajinou a Európskou úniou sa začali ešte v apríli, avšak bez úspechu. Moskva ponúkla Ukrajine zníženie ceny za dodávky plynu o 100 USD na 385 USD (293,15 eura) za 1000 kubických metrov (m3). Podľa Ukrajiny je však táto cena stále diskriminačná a odmietla ju. Podľa Kyjeva totiž spomínaných 100 USD predstavuje clo, ktoré by Rusi mohli v budúcnosti kedykoľvek obnoviť a požaduje za plyn trhovú cenu.

Pre nedohodu na cene plynu a s tým spojené nevyrovnané dlhy Ukrajiny voči Ruskej federácii ruský plynárenský koncern Gazprom 16. júna rozhodol o zavedení systému preddavkových platieb pre Kyjev a dodávky plynu Ukrajine zastavil. Dlh Ukrajiny voči Rusku sa do dnešných dní vyšplhal zhruba na 5,3 miliardy USD.

(1 EUR = 1,3133 USD)

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.