Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. novembra 2016 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusko a OPEC stále diskutujú o termíne stretnutia

Pripomenula tiež, že ruský minister energetiky Alexander Novak vždy upozorňoval, že Rusko, ktoré nie je členom OPEC, sa nezúčastňuje na rokovaniach ropného kartelu OPEC. Reagovala tak na správy v médiách, že Novak sa nezúčastní na najbližšom zasadaní OPEC 30. novembra vo Viedni.

OPEC by mal vo Viedni diskutovať o znížení produkcie o 4 až 4,5 %, na čom sa jeho členovia predbežne dohodli koncom septembra na neformálnom stretnutí v Alžírsku.

Ale zdá sa, že kľúčoví členovia OPEC nesúhlasia s detailmi pripravovanej konečnej dohody. Niektorí analytici preto špekulujú, že sa kartelu možno znova nepodarí dospieť k dohode.

Ani prvý pokus svetových exportérov ropy o zmrazenie ťažby v apríli tohto roka nevyšiel. Koncom septembra sa však členom OPEC podarilo dosiahnuť predbežnú dohodu o znížení svojej produkcie na 32,5 – 33 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy z 33,4 milióna barelov. Kartel sa má 30. novembra stretnúť vo Viedni, aby uzavrel finálnu dohodu, ale opäť hrozí, že sa im to nakoniec nepodarí.

Rusko, ktoré nie je členom OPEC, pritom namiesto zníženia ťažby uprednostňuje jej zmrazenie na doterajšej úrovni.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.