Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Arkticke forum - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ruský premiér Vladimir Putin (prvý sprava)
23. septembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Rusko a Island zvažujú spoluprácu na projektoch rozvoja geotermálnej energie

„Ešte pred desiatimi rokmi si nikto v krajine nevedel predstaviť, že by sme potrebovali pomoc pri rozvoji arktických prírodných zdrojov,“ uviedol prezident Islandu v meste Arkhangelsk, kde sa konalo medzinárodné fórum Arktída: územie dialógu (22.- 23. septembra).

Zároveň dodal že, „v súčasnosti však nadišiel čas, kedy krajina potrebuje ekonomickú i ekologickú pomoc od zahraničných firiem, aby sa mohli ďalej rozvíjať arktické zdroje.“

Podľa RIA Novosti má Island záujem o spoluprácu s Ruskom na projektoch rozvoja  geotermálnej energie. Ruský premiér Vladimir Putin, ktorý sa stretol s Grímssonom na fóre povedal, že Moskva už má konkrétne predstavy v otázkach spoločných projektov v oblasti energetiky.

Reykjavík tiež navrhuje rozvoj rusko-islandských navigácií, dopravných terminálov a koridorov, ako je napríklad Severná námorná cesta. Pre Rusko by sa tak vytvorila možnosť  dodávať prírodné zdroje na trhy v Ázii. „Naša geografická poloha v severnom Atlantiku nám dáva jedinečnú možnosť, a my by sme ju chceli použiť pre konštruktívny dialóg s Ruskom,“ uzavrel Grímsson.

(c) energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.