Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. novembra 2009 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Rusko a EÚ posilnia mechanizmus včasného varovania

Mechanizmus včasného varovania medzu EÚ a Ruskom pokrýva ropu, zemný plyn a elektrickú energiu. Pozostáva z troch základných krokov: notifikácia, konzultácia a implementácia. V praxi sú obe strany povinné sa vzájomne informovať o pravdepodobných výpadkoch v zásobovaní energiou.

Podľa komisára pre energetiku poškodzuje energetická kríza rovnako dodávateľskú, tranzitnú aj koncovú krajinu. „Som presvedčený, že implementácia Mechanizmu bude spoľahlivým nástrojom ako predísť podobným situáciám v budúcnosti,“ uzavrel Andris Piebalgs.

Podpis Memoranda je výsledkom dohody predsedu Európskej komisie (EK) José Manuela Barrosa a prezidenta Ruskej federácie Dimitrija Medvedeva,. Došlo k nemu počas posledného summitu EÚ-Rusko v Khabarovsku v máji 2009.

José Manuel Barroso podpis Memoranda privítal. ”Posilnený Mechanizmus včasného varovania je dôkazom dobrej vôle oboch strán. Je tu snaha o obojstranne výhodnú spoluprácu v duchu dôvery, ktorá by prispela k prevencii a hladkému riešeniu problémov,” uzavrel Barroso.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.