Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
stavba plynovodu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
stavba plynovodu
17. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko a Čína stále bez kompromisu o dodávkach zemného plynu

Prezidenti Ruska a Činy zatiaľ nepodpíšu dohodu o dodávkach ruského plynu do Číny, ktorý má byť v platnosti nasledujúcich 30 rokov. Problémom dosiahnutia kompromisného riešenia sú diskusie o cene. Odhaduje sa, že hodnota pripravovaného kontraktu by mohla dosiahnuť až 1 bilión amerických dolárov.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev a jeho čínsky náprotivok Chu Ťin-tchao dúfali, že dohodu podpíšu dnes na investičnom fóre v Petrohrade. Dohoda má pomôcť Pekingu zabezpečiť dostatok dodávok pre rastúcu ekonomiku. Moskva následne vďaka nej rozšíri svoj vývoz mimo Európu. Do Číny by Rusko malo dodávať až 68 miliárd kubických metrov ročne, vývoz do Európy má tento rok činiť viac než 150 miliárd m3.

Alexander Medvedev povedal Interfaxu, že štátny Gazprom a čínska spoločnosť CNPC ešte rokovanie kvôli nezhode o cene nedokončili a dohoda tak nemôže byť zatiaľ podpísaná. Rusko je najväčším producentom energie na svete a Čína naopak jej najväčším spotrebiteľom. Obe strany spolu rokujú o 30 ročnej dohode o dodávkach plynu už päť rokov, stále sa im však nedarí zhodnúť sa na záverečnej podobe kontraktu.

Dohoda má byť výhodná pre obidve strany. Čína si chce plynom z Ruska zabezpečiť dostatok energie pre svoju rastúcu ekonomiku. Pre ruský Gazprom je zase Čína alternatívnym trhom a znižuje vysokú závislosť firmy na európskych zákazníkoch, ktorú ruský premiér Vladimír Putin označil až za nadmernú.

Dokončenie dohody však už dlhú dobu brzdí spor kvôli cene. Gazprom, ktorý má v Rusku monopol na vývoz plynu, nechce prijať nižšiu cenu, než ktorú dostáva od svojich hlavných zákazníkov v Európe. Tá sa momentálne pohybuje okolo 500 amerických dolárov za tisíc metrov kubických. Zástupcovi CNPC zase naznačili, že nechcú zaplatiť viac než 250 dolárov za tisíc metrov kubických. Rusko sa bojí, že pokiaľ Číne ustúpi, zhorší to jeho pozíciu v Európe.

Podľa doterajší podmienok dohody by Rusko malo dodávať do Číny z polí na poloostrove Jamal 300 miliárd kubických metrov plynu ročne cez plynovod, ktorý vedie oblasťou Altaj na severe Číny. Z rovnakej oblasti dostáva plyn rovnako Európa. Ďalších 38 miliárd metrov kubických plynu ročne by mala Čína v budúcnosti dostávať z doteraz  nevyužitých polí vo východnej Sibíry. Pri cene 500 dolárov za tisíc metrov kubických by hodnota kontraktu mala činiť 1 bilión dolárov, píše agentúra Reuters.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.