Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. novembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Rusko a Čína rozširujú spoluprácu v jadrovej energetike

V roku 2011 bol za účasti ruských odborníkov spustený experimentálny reaktor na rýchlych neutrónoch chladený sodíkom (CEFR). V tom istom roku bola v predstihu oproti plánu uvedená do prevádzky štvrtá časť závodu na obohacovanie uránu pomocou centrifúg, ktorú postavili na základe rusko-čínskej dohody z roku 1992. Na konci júla 2014 podpísala ruská spoločnosť Rusatom Overseas a čínska CNNC memorandum o výstavbe plávajúcich jadrových elektrární, ktoré Čína plánuje používať ako zdroje energie pre ostrovné oblasti a ťažobné plošiny v šelfových oblastiach. Pokračuje tiež spolupráca v oblasti výroby rádionuklidov pre lekárstvo a priemysel.

Na výstavbe elektrárne Tianwan sa dodávateľsky podieľajú aj české firmy. Napríklad Vítkovice tu v roku 2003 dodali vysokotlakové ohrievače, parogenerátory a ich diely, armatúry dodáva Arako a MSA, dúchadlá pre primárny okruh dodal Lutos (výrobná realizácia v ZPA Pečky), diely potrubných trás spoločnosť Modřanská potrubní.

„Spoločnosť ZPA Pečky, a.s. je tradičným a dlhoročným dodávateľom elektrických servomotorov na ovládanie armatúr pre jadrové elektrárne pracujúce s reaktormi typu VVER. Dôkazom toho, že naše výrobky spĺňajú vysoké nároky, ktoré sú na ne kladené v prevádzke a všetky legislatívne požiadavky, sú dodávky aj na nové projekty. Medzi ne je možné zaradiť významnú dodávku našich elektrických servomotorov do jadrovej elektrárne Tianwan 3,4, ktorá bola realizovaná v niekoľkých etapách a každá z dodávok úspešne prešla vstupnou kontrolou v elektrárni. Projekty na území Číny pozorne sledujeme a chceli by sme na vyššie spomenuté dodávky naviazať. Pro jadrovú elektráreň Tianwan 3,4 vyrobila naša spoločnosť v spolupráci s nadnárodnou spoločnosťou tiež niekoľko špeciálnych dúchadiel, z ktorých niektoré už boli dodané,“ povedal Jan Bulíček, výkonný riaditeľ ZPA Pečky.

Zdroj: EssentialCommunication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.