Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
pipeline
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flick.com/rcbodden (licencia Creative Commons)
19. júla 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusko a Bulharsko uzavreli dohodu o plynovode Južný tok

Bulharský minister energetiky Trajčo Trajkov a jeho ruský kolega Sergej Šmatko podpísali v sobotu dokument o plynovode Južný tok. Okrem časového harmonogramu projektu sa dohodli na vytvorení spoločného podniku. Bulharsko si zároveň zabezpečilo lacnejšiu cenu za zemný plyn z Ruska. 

Prijatý dokument stanovil časový plán na prípravu štúdie technickej a hospodárskej uskutočniteľnosti projektu. Jej výsledky budú známe najneskôr do februára 2011. Ako informuje AFP, do tohto termínu by mal vzniknúť aj spoločný podnik oboch krajín. Bulharsko by v ňom malo vlastniť 50 % podiel akcií.

Plynovod Južný tok sa má podieľať na preprave 63 mld. m3 zemného plynu z Ruska, ktorý bude prúdiť po dne Čierneho mora do krajín západnej Európy. Spustenie plynovodu s dĺžkou 900 km sa očakáva koncom roka 2015, informuje agentúra AFP.

Bulharsko sa pripojilo k Srbsku, Maďarsku, Grécku, Slovinsku, Chorvátsku a Rakúsku, ktoré sa tiež stanú tranzitnými krajinami Južného toku, informuje The Voice of Russia. Sofia je takmer 100 % závislá na ruských dodávkach plynu z Ukrajiny. Podľa AFP tvorí ročná spotreba Bulharska zhruba 3 mld. m3 zemného plynu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.