Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Temelín-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Jadrová elektráreň Temelín. Foto: TASR/AP Photo/David Veis
23. augusta 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ruskí špióni v ČR sa minulý rok zaujímali o dostavbu Temelína

Podľa BIS prevažovali medzi záujmami ruských spravodajcov ekonomické témy, ktoré sa ale často prekrývali s politickými a obrannými. Hlavný záujem vnímala česká kontrarozviedka v súvislosti s energetikou a v správe spomína tender na dostavbu jadrovej elektrárne Temelín. „Ruských spravodajských dôstojníkov však bolo možné zaznamenať aj na rôznych spoločenských či networkingových akciách, kde sa snažili utužovať staré kontakty a spoznávať nových ľudí,“ uvádza BIS.

Ruská federácia podľa informačnej služby pokračovala vlani v dlhodobom úsilí udržať značný počet svojich dôstojníkov pod krytím členov ruskej diplomatickej misie v ČR. Zo zahraničných spravodajských služieb sú vraj tie ruské najaktívnejšie. „Ruská strana neskrývane zneužíva disproporcie medzi veľkosťou českej diplomatickej misie v Rusku a ruskej v ČR a rôznymi formami politického nátlaku a recipročných opatrení núti ČR prijímať príslušníkov rozviedky ako diplomatov,“ dodáva BIS. Podľa českých spravodajcov je zaznamenané množstvo ruských agentov neodôvodnené a vzájomne nesúmerné. Zmieňujú tiež svoje znepokojenie ohľadom kontaktov ruských dôstojníkov na ľudí s kriminálnou minulosťou spojenou s ruskojazyčnými organizovanými štruktúrami.

Kontrašpionáž sa zaoberala aj komunálnymi a regionálnymi samosprávami. Podľa nej je miestami narušené ich fungovanie, čo údajne využívajú ruskí agenti na získanie informácií z oblasti miestnej politiky a kvôli podpore obchodných zámerov ruských spoločností.

Okrem toho sa úradníci podľa BIS dostávajú neštandardnými aktivitami, o ktorých vie, alebo sú do nich zapojení aj cudzinci, do situácie, kedy na nich majú agenti kompromitujúce materiály.

Okrem špiónov z Ruska zaznamenala BIS aj záujmy agentov z Číny o ekonomické a vedecko-technické informácie. Podľa BIS ale čínski dôstojníci neznamenajú pre Česko riziko a snažia sa držať v medziach svojho diplomatického krytia. Snažia sa vyhľadávať ľudí, spoločnosti a technológie. Priame riziko podľa BIS hrozí prípadne Čechom pri výjazde do Číny, alebo pri kontakte napríklad s obchodnou spoločnosťou, ktorá je česká, ale zastupuje v pozadí čínsky záujem, napríklad investičné operácie a nákup technológií.

Na vysoký počet ruských špiónov v ČR upozorňuje BIS už niekoľko rokov. Dôstojníci sú údajne predovšetkým v diplomatických funkciách na ruských misiách a chráni ich diplomatická imunita. Podľa českej kontrarozviedky si trvale vytvárajú prístupy k zaujímavým ľuďom, ktorí pôsobia na rôznych miestach štátnej správy, napríklad na ministerstvách, v armádnych zložkách alebo v miestnych zastupiteľstvách.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.