Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. novembra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ruskí konštruktéri vyvinuli unikátne čerpadlo pre jadrové elektrárne. Výrazne zvyšuje bezpečnosť jadrových blokov

Hlavná výhoda nového konštrukčného riešenia spočíva v tom, že pri ložiskách čerpadla a elektromotora sa nepoužíva na ich mazanie a chladenie olej, ale voda. Konštruktérom a technológom sa spoločne s vývojovými pracovníkmi podarilo z hlavného cirkulačného čerpacieho agregátu úplne vylúčiť olej, čo výrazne znižuje riziko vzniku požiaru v reaktorovej časti jadrovej elektrárne.

Práca na konštrukčnom vývoji tohto nového typu čerpacieho agregátu trvali tri roky a vo svetovom meradle nemá toto riešenie konkurenciu.

Hlavný cirkulačný čerpací agregát (GCNA-1753) je srdcom reaktorového okruhu. Zabezpečuje cirkuláciu chladiacej zmesi medzi reaktorom a generátormi pary v aktívnej zóne jadrovej elektrárne kde je vysoký tlak a teploty okolo 300 stupňov Celzia.

Informácie zverejnilo Komunikačné oddelenie spoločnosti ROSATOM.

Zdroj: AMI Communications Slovakia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.