Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. novembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruské médiá reagujú na dohodu o dodávkach LNG plynu z USA do Poľska

PGNiG v utorok (21.11.) oznámila, že počnúc budúcim rokom 2018 jej spoločnosť Centrica LNG Company pošle deväť dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) z terminálu Sabine Pass v Louisiane do poľského prístavu Świnoujście na pobreží Baltského mora. Poľsko už začiatkom tohto roka dostalo niekoľko jednorazových dodávok LNG.

PGNiG vo vyhlásení uviedla, že ide o prvú takúto zmluvu na pravidelné dodávky LNG do strednej a východnej Európy. Tento región, sa snaží znížiť svoju závislosť od dodávok plynu z Ruska, ktoré využíva export suroviny ako politický nástroj. Samotné Poľsko sa snaží kúpiť zemný plyn aj z Nórska.

Ruský portál Gazeta.ru po zverejnení správy napísal, že LNG z USA má „zachrániť Poľsko pred ruskou nadvládou“. „Poľská strana vysvetlila, že transakcia je potrebná na zvýšenie energetickej bezpečnosti regiónu, ktorý bol historicky ovládaný ruským plynom,“ píše portál.

Denník Kommersant na svojich internetových stránkach pripomenul, že Poľsko opakovane žiadalo ruský plynárenský gigant Gazprom o revíziu taríf v zmluve o dodávkach plynu. A denník Izvestija v tejto súvislosti upozornil na nedávne vyhlásenie poľského ministra zahraničných vecí Witolda Waszczykowského, že Poľsko chce ukončiť zmluvu v roku 2022.

Denník Komsomolskaja Pravda na svojom webovom portáli KP.ru s odvolaním sa na ruských odborníkov napísal, že Poľsko dúfa, že sa vďaka dohode stane jedným z európskych uzlov pre dodávky LNG. Podľa portálu je to však veľmi nepravdepodobné.

Tlačová agentúra NSN citovala Rustama Tankajeva z ruskej priemyselnej a obchodnej komory, ktorý označil dohodu o dodávkach LNG za „politickú“. Podľa Tankajeva, na to, aby bolo Poľsko schopné kupovať plyn v USA, bude musieť americká strana znížiť svoju cenu, takže dohoda bude nerentabilná. To znamená, že Poľsko nebude môcť úplne rezignovať na dodávky plynu z Ruska.

Ale podľa rozhlasovej stanice Radio Biznes FM časom bude Poľsko schopné nahradiť ruský plyn americkými dodávkami.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.