Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dmitrij Medvedev (ilust) - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ruský prezident Dmitrij Medvedev. Foto: SITA/AP Photo/RIA Novosti
16. augusta 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ruská tlač: Moskva láka Minsk lacnejšími dodávkami plynu

Rusko vraj v nasledujúcom roku poskytne Bielorusku lacnejšie dodávky zemného plynu. Ruská tlač odhaduje výšku zľavy až na tri miliardy amerických dolárov. Podľa denníka Vedomosti v tomto prípade vyhrala „politika nad ekonomikou”. Ako píše denník Kommersant, ruské ústupky Bielorusom sa javia tiež ako určitá forma nátlaku na Kyjev, ktorý sa momentálne dohaduje s Moskvou o cenách plynu na nasledujúci rok a doteraz odmieta ruské integračné návrhy.

Výška zľavy na ruský plyn sa pre Minsk ešte nestanovila. Ale ruský premiér Vladimír Putin už oficiálne sľúbil svojmu bieloruskému partnerovi uplatniť ”integračný koeficient” pri výpočte ceny.

Koeficient sa má stanoviť až v priebehu zimných rokovaní ruského koncernu Gazprom s bieloruským podnikom Beltransgaz, ktorá by sa podľa Putina mala „zladiť” s nákupom druhej polovice Beltransgazu Gazpromom. Ten už kúpil 50 % akcií bieloruského podniku za 2,5 mld. amerických dolárov a momentálne jedná o nákupe druhej polovice za rovnakú sumu.

Minsk žiada rovnakú cenu za plyn ako domáce Rusko

Podľa zostávajúceho kontraktu sa cena ruského plynu pre Bielorusko mení každý štvrťrok v závislosti na cenách plynu pre Poľsko, ktoré sú viazané na ceny ropy, pričom Bielorusom sa odčíta tridsaťpercentné vývozné clo a rozdiel v prepravných nákladoch. Predchádzajúca ruská zľava sa pritom postupne znižovala z 33 % v roku 2008 na 10 % vlani, tento rok už neplatí. Cena plynu tak podľa Minsku v druhom štvrťroku činila skoro 286 amerických dolárov a ku koncu roka má dosiahnuť, či mierne prekročiť 300 dolárov.

Minsk trvá na tom, že v nasledujúcom roku budú obe krajiny v spoločnom hospodárskom priestore a preto by aj cena plynu mala byť v oboch krajinách rovnaká, v Rusku sa pohybuje okolo 106-117 dolárov bez dane. Ak by Moskva na tieto argumenty pristúpila, tržby Gazpromu by sa podľa odhadov znížili o 2,5 až 3 miliardy dolárov.

Podľa analytikov strategické záujmy prevýšili nad ekonomickými. Bielorusko je v ťažkej situácii a Moskva sa rozhodla „nedusiť” svojho partnera, zľavou na plyn si Minsk ešte viac pripúta  a tiež zvýši príťažlivosť integrácie s ruskou ekonomikou.

Bieloruská zľava a prebiehajúce rokovania s Ukrajinou

Podľa Kommersantu sa prísľuby zliav pre Bielorusko nejavia „ničím iným, než pokusom vyvinúť nátlak na Ukrajinu, s ktorou sa rokuje o cene plynu omnoho ťažšie.” Okrem toho, zľavu na plyn sľúbil Bielorusom aj ruský prezident Dmitrij Medvedev pri schôdzke so šéfom Gazpromu Alexejom Millerom, podľa ktorého by sa Ukrajina mohla inšpirovať príkladom Bieloruska. Ale Kyjev doteraz nechce predať Gazpromu kontrolu na ukrajinskými plynovodmi.

Podľa Kommersantu môže ísť aj o „akt zúfalstva” v situácii, kedy Európa nemá záujem o budovanie ďalších ruských plynovodov na dne mora a otázkou je tak naplnenie druhej vetvy baltského plynovodu Nord Stream (Severný tok) a perspektívy plynovodu South Stream (Južný tok) po Čiernom mori. Rusko sa preto snaží ovládnuť ukrajinské plynovody – a ak sa to do konca roka nepodarí, nie je vraj vylúčené zopakovanie „plynového” konfliktu s Ukrajinou vrátane prerušenia dodávok ako v zime 2009.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.