Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. júla 2015 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Ruská ťažba aj vývoz plynu klesá

Podľa ruského rezortu hospodárstva sa ťažba spoločnosti Gazprom v tomto roku odhaduje na 414 miliárd m3, čo je oproti vlaňajším 444 mld. m3 pokles o 6,8 %. Dôvodom je slabý dopyt a pokles investícií do ťažby. Gazprom má približne 66 % podiel na ťažbe. Ostatní producenti majú podľa odhadu vyťažiť 212 mld. m3 plynu.

V máji pritom Gazprom vo svojom odhade uviedol, že tento rok čaká mierny nárast ťažby, a to na 450 mld. m3.

Vývoz Gazpromu do krajín EÚ a Turecka sa prvom polroku 2015 znížil o 6,2 % na 66,8 mld. m3. Ministerstvo to odôvodnilo nižšou spotrebou plynu v Európe a tiež vyšším využívaním plynu zo zásobníkov v zimnom období. Rezort dodal, že, že celkový vývoz plynu z Ruska sa má tento rok znížiť o 5,5 % na 164,6 mld. m3. Vývoj objemov vývozu plynu z Ruska v štvrťročných intervaloch je na nasledujúcom grafe.

 

Zdroj: Ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie

Ukrajina od 1. júla prestala nakupovať plyn z Ruska, pretože sa nedohodli na výške zľavy, Ukrajina bola ešte v roku 2013 druhým najväčším trhom Gazpromu po Nemecku. Aktuálne ju nahradilo Turecko. Gazprom tiež na začiatku tohto roka prišiel o pozíciu najväčšieho dodávateľa plynu v západnej Európe na úkor Nórska. Zatiaľ sa mu nepodarilo dohodnúť s Tureckom na novom plynovode, ktorý má byť alternatívou k zrušenému South Streamu.

Gazprom disponuje najväčšími zásobami plynu na svete. Na svojej webstránke uvádza, že sa na globálnych rezervách plynu podieľa 18 % a na celosvetovej ťažbe plynu 14 %. Gazprom je kľúčovým dodávateľom plynu do strednej a východnej Európy vrátane Slovenska a pokrýva asi 30 % celkového dopytu po zemnom plyne v EÚ. Je tiež dôležitou firmou pre ruskú ekonomiku. Na celkovom HDP Ruska má podiel asi 8 %.

Nejasný Turkish Stream

Agentúry TASS a Anadolu Ajansi uviedli, že ruské ministerstvo už pred niekoľkými týždňami zaslalo Ankare návrh medzivládnej zmluvy o Turkish Streame, ktorá sa má týkať prvej línie plynovodu s kapacitou 15,75 mld. m3. Slúžiť má na zásobovanie tureckého trhu. Ankara sa k návrhu zatiaľ nevyjadrila.

Medzivládna dohoda o ostatných líniách projektu, ktorým by sa mal transportovať plyn k hraniciam s Gréckom sa má vyrokovať neskôr separátne. Nové aktivity súvisiace s projektom navyše  tiež bude musieť odsúhlasiť turecký energetický regulačný úrad. Pokrok v diskusiách zdržiava aktuálne nejasná politická situácia v Turecku, kde ani 5 týždňov po voľbách nebola vytvorená koaličná vláda.

Záujem pripojiť sa k projektu spomedzi európskych krajín zatiaľ vyjadrili Grécko, Macedónsko, Maďarsko či Srbsko. Naopak slovinský premiér v pondelok po stretnutí s ruským premiérom Dmitrim Medvedvom uviedol, že projekt je stále otázkou pomerne vzdialenej budúcnosti a je preto predčasné rokovať o tom, že by sa Slovinsko mohlo stať tranzitnou krajinou.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.