Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. januára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Ruská pomoc pri spúšťaní Mochoviec vyjde na 5 miliónov eur

Dostavba tretieho bloku AE Mochovce vstupuje do ďalšej etapy. Spoločnosť Škoda JS už pred týždňom informovala, že oddeliteľné časti primárneho okruhu sú v dohodnutom termíne pripravené na tlakové skúšky. České strojárne ako jeden z hlavných dodávateľov projektu EMO34 podpísali vlani zmluvu o technickej spolupráci s Rusatom Service. Za poradenstvo počas fázy neaktívnych skúšok zaplatia Slovenské elektrárne ruskej spoločnosti takmer 4,8 mil. eur bez DPH.

Rusatom Servis je súčasťou elektroenergetickej divízie spoločnosti Rosatom. Jadrovým elektrárňam VVER vo svete poskytuje služby v oblasti prevádzky a opráv. Know-how ruských odborníkov sa využilo už pri spúšťaní prvých dvoch blokoch Mochoviec, ale tiež Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice.

V rámci zákazky od Slovenských elektrární sa bude Rusatom Service podieľať na optimalizácii harmonogramu, ako aj podporných činnostiach pre personál spúšťania. Rusi budú mať na starosti plánovanie, koordináciu a riadenie spúšťacích prác a dohľad nad verifikáciou vybraných procedúr spúšťania. Predmetom zákazky je tiež preberanie systémov a zariadení od výstavby do spúšťania a monitoring. Rusatom Service zabezpečí asistenciu a podporu počas prípravy kompletnej funkčnej skúšky integrovaného systému riadenia.

Výber dodávateľa služieb prebehol bez tradičného verejného obstarávania. Slovenské elektrárne zdôvodňujú priame udelenie zákazky tým, že Rusatom Service ako dodávateľ pôvodného projektu EMO34 je v súčasnosti jedinou firmou, ktorá je schopná zabezpečiť expertov pre požadované činnosti. AE Mochovce sú poslednou rozostavanou elektrárňou typu VVER 440 V213. Výstavba 3. a 4. bloku započala ešte v roku 1987.

Spustenie tretieho bloku v roku 2018

Tretí blok AE Mochovce je podľa informácií z konca vlaňajška dokončený na približne 94 %. Spustenie komerčnej výroby elektriny sa očakáva v roku 2018. Konečný termín je stále predmetom špekulácií. O harmonograme má byť verejnosť informovaná po rokovaní akcionárov.

Všetko nasvedčuje tomu, že upravovať  sa bude  aj rozpočet dostavby. Podľa poslednej dohody akcionárov sa mal konečný účet ustáliť na 4,63 mld. eur. Z medializovaných vyjadrení predstaviteľov rezortu hospodárstva ale vyplýva, že Slovenské elektrárne žiadali navýšiť rozpočet projektu na 5,4 mld. eur. Konečný účet ale môže byť ešte vyšší.

Inštalovaný výkon rozostavaných tlakovodných reaktorov typu VVER-440 v Mochovciach má byť 2×471 MW. Po uvedení do prevádzky by mali nové reaktory EMO34 pokryť približne 13 % spotreby elektriny na Slovensku. Vzhľadom na to, že už teraz je bilancia výroby a spotreby na našom území vyrovnaná, očakáva sa jej export do zahraničia. 

© foto a text: energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.