Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
dotácie obnovitelne zdroje energii domácnosti ziadosti pomoc
Foto: ilustračné, GettyImages
17. januára 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Ruská invázia na Ukrajinu podnietila novú podporu obnoviteľnej energie, tvrdí šéf IEA

Ruská invázia na Ukrajinu podnietila novú podporu obnoviteľných zdrojov energie, keďže obavy o bezpečnosť dodávok sa spájajú s environmentálnymi obavami. Na Svetovom ekonomickom fóre v Davose to povedal výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol, ktorý zároveň poznamenal, že investície do čistej energie stále výrazne zaostávajú za tým, čo je treba.

Narušenie dodávok ropy a zemného plynu z Ruska znamená, že „najväčšou hnacou silou rastu obnoviteľnej energie je dnes energetická bezpečnosť… pretože domáce obnoviteľné zdroje sú energiou mieru“, povedal Birol počas panelovej diskusie.

Šéf IEA označil prechod na batériami poháňané autá za pokrok a povedal, že v roku 2019 boli iba tri zo 100 predaných vozidiel takéto, no vlani dosiahli 13 percent. Každé druhé auto na veľkých trhoch bude do roku 2030 elektrické, skonštatoval.

Tiež privítal vládne iniciatívy ako americký zákon o znižovaní inflácie a ciele Fit for 55 Európskej únie. Varoval však, že snahy bohatých krajín nebudú dostatočné, ak si rozvojové krajiny nemôžu dovoliť prechod na energetické zdroje s menšími emisiami.

Na každý dolár investovaný do fosílnych palív pripadá 1,50 USD na investície do čistej energie, uviedol Birol. „Ak chceme dosiahnuť náš cieľ, pomer musí byť jedna ku deviatim,“ dodal.

(1 EUR = 1,0812 USD)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.