Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. mája 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruská Inter RAO chce postaviť najväčšiu uhoľnú elektráreň na svete

Podľa šéfa spoločnosti Borisa Kovaľčuka by plánovaná elektráreň s kapacitou 8 gigawattov využívala uhlie z ložiska Jerkovetskaja v Amurskom regióne na ruskom Ďalekom východe. V súčasnosti je najväčšou uhoľnou elektrárňou na svete elektráreň Taichung na Taiwane s kapacitou okolo 5,5 gigawattu.

Oznámenie Inter RAO nasleduje len pár dní po historickom 30-ročnom kontrakte v hodnote okolo 400 miliárd USD (293,36 miliardy eur), ktorý podpísal ruský plynárenský koncern Gazprom s čínskou CNPC o dodávkach plynu do Číny. Kontrakt počíta s tým, že od roku 2018 začne Gazprom do Číny dodávať ročne 38 miliárd kubických metrov (m3) zemného plynu.

Podobne ako Európska únia, ktorá sa snaží o zníženie závislosti od dovozu energií z Ruska, aj Ruská federácia, svetový producent ropy a plynu, sa snaží o diverzifikáciu svojho energetického exportu, aby nebola do takej miery závislá od európskeho trhu. Najmä v súčasnosti, keď sa vzťahy Ruska s Bruselom pre konflikt na Ukrajine zhoršili, sa snaží získať väčšie možnosti v Ázii.

Samotná spoločnosť Inter RAO elektrickú energiu do Číny už vyváža. Jej dcérska firma East Energy Company zvýšila minulý rok export elektriny do Číny o 33 % na 3,5 miliardy kilowatthodín. Plánovaná výstavba novej elektrárne si však vyžiada nemalé investície a Boris Kovaľčuk, ktorého otec Jurij je šéfom sankcionovanej banky Rossija, chce peniaze získať prostredníctvom úveru z Číny. Analytici odhadujú, že výstavba elektrárne by mohla stáť okolo 12 miliárd USD.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.