Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. augusta 2014 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Ruská firma Gazprom Nefť bude prijímať platby za ropu v rubľoch a jüanoch

Dôvodom sú sankcie, ktoré zaviedli západné krajiny voči Rusku a niektorým jeho firmám pre kroky Moskvy v súvislosti s krízou na Ukrajine. V marci, v reakcii na anexiu polostrova Krym Ruskom, Spojené štáty a Európska únia (EÚ) zaviedli voči Moskve prvé sankcie, neskôr, po eskalácii napätia na východe Ukrajiny, prišli s ďalšími sankciami. V rámci nich sankcie rozšírili na konkrétne hospodárske sektory vrátane energetiky, bankovníctva a obrany.

Medzi sankcionované firmy sa dostala aj spoločnosť Gazprom Nefť a určitým riešením pre ňu sú platby v inej mene než v dolároch, ktoré môže americká vláda kontrolovať. O možnosti akceptovať platby v rubľoch už rokovali s ruskou vládou ako Gazprom Nefť, tak aj ďalšie veľké ruské exportné spoločnosti.

Minulý týždeň začalo Rusko vývoz ropy z ložiska Novoportovskoje po mori do Európy. Dva ropné tankery by mali k európskym brehom doraziť v septembri. Ako dodal Kommersant, platby za tieto dodávky by mali byť zrealizované práve v rubľoch. Gazprom Nefť je však pripravená prijať platby aj v jüanoch, a to za dodávky ropy do Číny prostredníctvom Východosibírsko-tichomorského ropovodu ESPO (Eastern Siberia Pacific Ocean).

Gazprom Nefť získal kontrolu nad ložiskom Novoportovskoje, ktoré sa nachádza v Jamalsko-neneckom autonómnom okruhu, v roku 2012. Vyťažiteľné rezervy ložiska sa odhadujú na viac než 230 miliónov ton ropy a asi 270 miliárd kubických metrov plynu.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.