Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusi predĺžili zľavu na plyn pre Ukrajinu, Kyjev by mal platiť 250 USD/1000 m3

Ukrajinská spoločnosť Naftogaz tento týždeň navrhla ruskej plynárenskej firme Gazprom, aby zimný balík, ktorý okrem iného stanovuje cenu plynu pre Ukrajinu a na ktorom sa Kyjev, Moskva a Brusel dohodli v októbri minulého roka, platil až do skončenia nasledujúcej zimnej sezóny. Gazprom sa však rozhodol požiadať ruskú vládu o predĺženie platnosti dohody zatiaľ o tri mesiace. Vláda v utorok večer (31.3.) s návrhom súhlasila a o ďalšom vývoji chce rozhodnúť v lete.

Podľa TASS tak bude zľava v hodnote 100 USD na 1000 kubických metrov (m3) predbežne platiť do konca júna, pričom Ukrajina bude teraz platiť Gazpromu za dodávku 1000 m3 okolo 250 USD (232,36 eura). Oproti cene za 1. kvartál to predstavuje pokles približne o 25 %. Ukrajinský minister energetiky Volodymyr Demčyšyn sa vyjadril, že cena by mala dosahovať 248 USD/1000 m3.

Ruský prezident Vladimir Putin v tejto súvislosti uviedol, že podmienkou je, aby Kyjev plnil ostatné podmienky dohody a najmä, aby vyrovnal svoje podlžnosti voči Gazpromu. Zvyšný dlh Ukrajiny predstavuje podľa TASS takmer 2,48 miliardy USD.

(1 EUR = 1,0759 USD)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.