Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. októbra 2013 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Rusi opäť pohrozili Kyjevu pre nedoplatky za plyn, nevylučujú platby vopred

Podľa výkonného riaditeľa Gazpromu Alexeja Millera mala Ukrajina najneskôr 1. októbra zaplatiť za augustové dodávky plynu v hodnote 882 miliónov USD (639,87 milióna eur). Zatiaľ sa tak nestalo.“Je to katastrofálny stav, keďže podľa zmluvy bude mať porušenie zmluvných podmienok týkajúcich sa platby za následok zavedenie schémy zálohových platieb za dodávky plynu. Tento problém musíme riešiť okamžite a natrvalo, “ uviedol predseda správnej rady Gazpromu Alexej Miller. K varovaniu sa pripojil aj Kremeľ, keď jeho hovorca Dmitrij Peskov uviedol, že „prispôsobovanie sa Gazpromu, čo sa týka termínov platieb, nemôže trvať donekonečna“.

Najnovšie hrozby Gazpromu prichádzajú v čase, keď sa vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom ešte viac zhoršili pre plány Kyjeva podpísať v novembri vo Vilniuse obchodnú a asociačnú dohodu s Európskou úniou. Moskva Ukrajinu pred podpisom varovala a v lete uvalila na niektoré ukrajinské potraviny zákaz dovozu. Peskov však dodal, že tento prípad nemá nič spoločné s politikou a ide výhradne o komerčnú záležitosť.

Podobne ukrajinský premiér Mykola Azarov povedal, že spor by si mali vyriešiť medzi sebou Gazprom a ukrajinská energetická spoločnosť Naftogaz. Ako dodal, „aj keď existujú problémy, situácia nie je taká kritická a vláda ju má pevne pod kontrolou“. Jeho vyhlásenie Moskvu iba podráždilo a odkázala, že asi neodhadol situáciu a „problém je skutočne kritický“.

Podľa Sergeja Vachramejeva, analytika zo spoločnosti Ankorinvest v Moskve, nie je vylúčené, že sa môže zopakovať situácia z minulých rokov, keď pre spor o platby za plyn Rusko zastavilo vývoz plynu na Ukrajinu, no tým aj do niektorých krajín strednej Európy. Navyše, pre Ukrajinu zápasiacu s dôsledkami krízy to môže znamenať problém.

Ukrajina sa však sťažuje, že Moskva jej účtuje jedny z najvyšších cien za plyn v celej Európe. Podľa Azarova zaplatila Ukrajina v minulých troch rokoch za dodávky ruského plynu 20 miliárd USD.

TASR, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.