Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod+kohútiky-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Plynovod. Foto: TASR/Henrich Mišovič
14. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Rusi budú vraj stále cez Slovensko prepravovať plyn

Ruský zemný plyn bude cez Slovensko prúdiť do krajín západnej Európy aj v budúcnosti. Ako uviedol v generálny riaditeľ spoločnosti Vemex Energo Štefan Koman, Slovensku nehrozí, že pre výstavbu nových plynovodných prepravných sietí na severe či juhu Európy, mu „vyschne“ plynovod. „V súčasnosti je podpísaný dlhodobý 20-ročný kontrakt medzi firmou Gazprom Export a slovenskou spoločnosťou Eustream na prepravu minimálne 50 mld. kubíkov plynu ročne. Nakoľko je tam princíp „prepravuj, alebo plať“, tak Gazprom Export by platil slovenskej strane aj v tom prípade, keby neprepravoval cez Slovensko plyn. Je teda jasné, že nie je záujem, aby sa platilo za niečo, čo sa nerealizuje,“ povedal Koman.

Šéf spoločnosti Vemex Energo, ktorá patrí do skupiny energetického gigantu Gazprom, upozornil, že podľa najkonzervatívnejších analýz bude Európa do roku 2030 potrebovať dodatočných 100 mld. metrov kubických plynu. „Momentálne nie je možné taký objem prepraviť ani existujúcimi ani plánovanými plynovodmi, takže bude potrebné uvažovať nad výstavbou ďalších. Gazprom buduje do Európy plynovody na to, aby sa nimi prepravoval plyn, a nie na to, aby rúry boli zakopané v zemi nevyužité. Čiže netreba sa obávať žiadnych plynovodov ako sú Nord Stream alebo South Stream, pretože všetky plynovody budú využité, vrátane prepravného systému Ukrajiny. Teda predstava, že „vyschne“ plynovod cez Slovensko, je nereálna,“ konštatoval Koman.

Prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu na Slovensku je spoločnosť Eustream. Kapacita prepravnej siete je viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok s celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Firma Eustream odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %) a spoločnosť Slovak Gas Holding B.V. (49 %), konzorcium spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.